Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Barışla birlikte Mardin'e 180 yatırım gelecek

Barış sürecinin ilk adımları atılırken, Türkiye'nin değişik yerlerinden 180 firma, turizmin yeni başkenti Mardin'de yatırım yapma hazırlığında

Giriş Tarihi: 9.4.2013
Terör nedeniyle 1980'lerden bu yana 129 köy ve 141 mezranın boşaldığı, 60 binden fazla insanın kentlere göç etmek zorunda kaldığı Mardin'de çözüm ve barış süreci ekonomik hayata doğrudan yansıdı. Mardin Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Nasır Duyan, şu anda bile 180 müteşebbisin Mardin'e tesis kurmak için sıra beklediğini söyledi. Duyan, "500'den fazla yatırımcı bizimle görüştü. Bunların içinden fabrikasını hemen kurmaya hazır olan 180 işadamı var. Yaklaşık 150 yatırımcı da 4 aydır, yer tahsisi yapılan ancak hala altyapısına başlanmayan 2'nci Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için sıra bekliyor" dedi.

İLİKLERİMİZDE HİSSEDİYORUZ
Terör biterse Mardin'in, yüz binlerce yurttaşını tersine göçle toplayacağını söyleyen Nasır Duyan, "Mardin, 'büyükşehir' unvanını aldı. 40 bin konutun inşaatı şu anda kooperatifler aracılığıyla sürüyor. Kızıltepe ilçemizde yapılan konut sayısı 50 bin. Midyat'ta ise 10 bin konut inşa ediliyor. Diğer yandan Mardin'de inanç turizmi var. Yer altı ve yer üstü kaynakları kalkınmayı tetikliyor. Yaşanan olumlu havayı şu anda Mardin'de iliklerimize kadar hissediyoruz" dedi.

AVM'LER KURULUYOR
Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Doğan Gazan da tarihi kente birçok müteşebbisin özellikle inanç ve kültür turizmini dikkate alarak, yeni yeni alışveriş merkezleri kurduğunu söyledi. Gazan, "Huzur ortamını gelip bizzat görenler veya telefonla arayıp durumu bizden sorgulayan çok sayıda yatırımcı var. Büyükşehir olmanın getirdiği avantaj ve terörün bitmesi ile yörede istihdam sorunu da kalmayacaktır. Çok olumlu bir süreç olarak görüyor ve destekliyoruz" diye konuştu.

3 AYDA 100 YENİ ŞİRKET
Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı ise hükümetin kararlılık ve cesaretle başlattığı bu kardeşlik ve barış sürecinin öncelikle destekçisi olduklarını 30'u aşkın sivil toplum örgütünün temsilcileri ile dile getirdiklerini vurguladı. Başkan Tutaşı, "Yatırımcı huzur ve istikrar ister. Bu var ise yatırımcının önünde sorun kalmıyor. Bizi arayan çok sanayici de buradaki olanakları soruyor. Gelip ortamı görenler var. Son 3 ayda 100'e aşkın yeni şirketlerin kurulumu için başvuru var. Bunlar çok olumlu gelişmeler" şeklinde konuştu.

KAYITLI 50 BİN KAMYONCU
Türkiye Otomobilciler ve Kamyoncular Odası Başkanı Ali Baraj da terörden en çok zarar gören illerin başında Mardin'in geldiğini belirtti. Geçmişte 50 bine aşkın kamyoncu esnafının kayıtlı bir şekilde başta Irak olmak üzere birçok körfez ülkesine mal ve hizmet sevkıyatı yaptığını kaydeden Baraj, "Sürecin yansımaları ise Suriye'e de istikrarın sağlanması ile daha da güçlencek. Mardin'in kalkınmada önü açık ve ufku geniş. Barış süreciyle kalkınmanın hızla gerçekleşeceğini düşünüyoruz" dedi.

2 MİLYON TURİST BEKLENİYOR
Mardinli otel işletmecisi ve yörenin tanınmış işadamlarından Sabahattin Evrensel de sürecin çok iyi başladığını ve semeresinin en fazla alacak illerden birinin de Mardin olacağını söyledi. Son 10 yılda tarihi kentte açılan otel sayısının 50'ye yaklaştığını, geçen yıl 1 milyon olan turist sayısının bu yıl en az 2 milyon olmasını umut ettiklerini kaydeden Evrensel, birçok yatırımcının da bu süreçten fırsat kollayarak yatırım yapmak için kendileri ile de dirsek teması içinde olduklarını dile getirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barışla birlikte Mardin'e 180 yatırım gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN