Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akınoğlu'na bir yıl hapis cezası

Eski rektör ve 4 üniversite yöneticisi hakkında kurumu zarara uğratmaktan 1 yıl ceza verildi

Giriş Tarihi: 10.4.2013
Çukurova Üniversitesi'ne iş yapan müteahhitlere tamamlamadıkları işler için hak ediş ödeyip, evlerine klima taktırdıkları, alınan seramiğin üzerinde ödeme yaparak kurumu zarara uğrattıkları iddia edilen eski Rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu ile birlikte bir üniversite yöneticisine 1'er yıl 15'er gün, 3 üniversite yöneticisine de 10'ar ay hapis cezasına verildi. Hakim, cezaları erteledi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
Çukurova Üniversitesi'nin müteahhitliğini yapan Cumali Kurtar, 2004- 2010 yıllarında rektör Prof. Dr. Akınoğlu'nun kendisinden 300 bin lira para aldığını, zamanında bitirdiği iş için haksız yere 250 bin lira ceza kestiğini, tamamlamadığı işler için hak edişler ödeyerek yarım kalmış işleri bedel ödemeden kendisine yaptırdığı gibi birçok suçtan dolayı YÖK'e suç duyurusunda bulundu. YÖK, sanıkların yargılanmasına karar verdi.

SUÇLAMAYI REDDETTİ

Rektör Prof. Dr. Akınoğlu, Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanları Nüvit Günay ve Özkan Güğercin, Yapı İşleri ve Teknik Dairesi Şube Müdürü Remzi Çalışır ve kontrol mühendisi Mehmet Akif Bilmez hakkında Adana 6. Sulh Ceza Mahkemesi'ne "Görevi kötüye kullanma" suçundan dava açıldı. Tüm sanıklar, suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerini talep etti.

ESKİ REKTÖRE 1 YIL 15 GÜN
Müşteki Cumali Kurtar ve vekili avukat Meryem Türktekin sanıkların cezalandırılmasını istedi. Mahkeme hakimi, alt sınırdan uzaklaşarak Prof. Dr. Akınoğlu ile Çalışır'ı 1'er yıl 15'er gün, diğer 3 üniversite yöneticisini de 10'ar ay hapis cezasına mahkum edip cezalarını erteledi. Hakim, Akınoğlu ile Çalışır'ı 2 yıl, diğer 3 sanığı da 1'er yıl denetim süresine tabi tuttu. Bu süreler içinde suç işlemeleri halinde verilen hapis cezalarını çekecekler.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akınoğlu'na bir yıl hapis cezası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN