Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'nın en seçkin müzesi 'te

'Müzeler Kenti' deyimine layık olmak için birbirinden güzel müzeleri hizmete açan Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin 4'cü Oyuncak Müzesi'ni açarak bir başarıya daha imza attı.

Giriş Tarihi: 10.4.2013 16:17
Tarihi Bey Mahallesi'nde tarihi bir Antepevi'nde tarihi oyuncakları li çocukların beğenisine sunan Büyükşehir Belediyesi, 1700-1970 yılları arasında yapılan 591 el yapımı oyuncağın sergilendiği 'Oyuncak Müzesi'ni hizmete açtı. Haber Türk Televizyonunda canlı yayınlanan programda konuşan Başkan Güzelbey ve müzenin kente kazandırılmasında büyük emek harcayan Şair ve Yazar Sunay Akın, Avrupa'nın en seçkin oyuncak müzesi olarak adlandırdıkları Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi'nin 500 müzenin arasında sıralamada 15'ci sırada yer alacağını ifade ettiler.

Şair ve Yazar Sunay Akın, 'Ben sadece bu müzenin açılması için bir köprü oldum. Muhteşem bir zenginliği var. Özellikle tarihi bir mekanda açılması ziyaretçileri bir kat daha sevindiriyor. İnsanlığa vesile olan bu eseri Asım Bey yaptı. Şuanda dünyanın en önde gelen müzelerinden birisi olduğunu söyleyebilirim' dedi.

Oyuncağın geçmiş tarihinden de bilgiler veren Akın, ilk oyuncak fabrikasının Almanlar tarafından kurulduğunu, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra oyuncak sektörünün Çin tarafından ele geçirildiğini, Türkiye'nin ise son 100 yıl içinde oyuncak ile haşır neşir olduğunu söyledi. Dünya genelinde son 40 yıl içinde oyuncak müzelerinin açılmaya başlandığını anımsatan Sunay Akın, Gaziantep'in bu müzeyi layıkıyla hak ettiğini vurguladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey ise, çocukların teknoloji döneminde bilgisayara esir düştüğünü, bu açıdan eskiden çocukların neler ile oynamalarını bilmeleri açısından oyuncak müzesinin önemli olduğunu dile getirdi. Gaziantep'in kültür ve sanat boyutuna yeni bir halka kazandırdıklarını işaret eden Güzelbey, 'Oyuncak Müzesi sadece Gaziantep'e değil tüm dünyaya hizmet edecek.

Bugün çocuklarımızın çoğu bilgisayara esir düşmüş vaziyette. Ama bu müzeyi gezdikleri zaman eskiden çocukların nelerle mutlu olduğunu ve nelerle eğlendiklerini net bir şekilde öğrenecekler' diye konuştu.

Gaziantep'in, Avrupa Çocuk Dostu Kentler Birliği'nin Türkiye'den üyesi olan tek şehir olduğunu belirten Başkan Güzelbey, müzenin tarihi bir mekanda açılmasının ayrı bir öneme sahip olduğunu kaydetti. Müzeyi kurarken tatlı bir sürpriz ile karşılaştıklarını ve tarihi binanın altında bir mağaranın ortaya çıktığını ifade eden Güzelbey, 'Mağaranın iki katlı olduğunu gördük.

Çok muhteşem bir yapısı ve özelliği var. Şato gibi taştan bir mekan. Aslında burası sadece çocuklar için yapılmış bir müze değil. Onların anne ve babaları, hatta dede ve nineleri için de gezilecek güzel bir müze. Büyükler de geçmişten kendilerine bir şeyler bulacaklar. Bu açıdan güzel bir mekan oldu' ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'nın en seçkin müzesi Gaziantep'te
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN