Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayrıcalıklı ortaklığı Türkiye kabul etmez

Çukurova GİAD'ın konuğu olan Almanya'nın eski Başbakanı Gerhard Schröder, AB'yle ilişkiler için "Ayrıcalıklı ortaklık, Türkiye açısından kabul edilebilecek bir alternatif değil" dedi

Giriş Tarihi: 13.4.2013
Almanya'nın eski Başbakanı Gerhard Schröder, Çukurova Genç İşadamları Derneği'nin (Çukurova GİAD) "Bilgi Güçtür" başlıklı toplantıları kapsamında Adana'da iş dünyasıyla buluştu. Hiltonsa Oteli'nde düzenlenen ve Adana Valisi Hüseyin Avni Coş ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ın da katıldığı toplantıda Schröder, Türkiye'nin AB ile ilişkileri için "Ayrıcalıklı ortaklık, Türkiye açısından hiçbir şekilde kabul edilebilecek bir alternatif değil" dedi.

SİYASİ BİRLİK KURULMALI

Schröder "Türkiye-AB ilişkilerine siyasal bakış ve enerji koridorunda Adana" başlıklı toplantıdaki konuşmasında Avrupa'da ekonomik anlamda bir kriz yaşandığını belirtirken önerilerini de sıraladı. Schröder, "AB'de ortak bir para birimini sağlayıp da ekonomik, finansal ve sosyal bir politikayı ortaklaşa olarak paylaşmıyorsanız bu sistemde başarılı olmanız mümkün" diye konuştu. Çukurova GİAD Başkanı Ömer Faruk Sakarya ise konuşmasında tam üyeliğin gerçekleşmemesinin getirdiği sıkıntıya dikkat çekti. Sakarya, "AB üyesi olmayıp da Gümrük Birliği üyesi olan tek ülke olmamız ve birliğin yaptığı serbest ticaret anlaşmalarına taraf olamamamız nedeniyle yaşadığımız ve yaşayacağımız dış ticaret zararlarını büyük bir sıkıntı olarak görüyorum" diye konuştu.

BAŞLANGIÇ NOKTASI DOĞRU
Gerhald Schröder: "Türk Hükümeti'nin barış süreciyle ilgili başlangıç noktasını doğru buluyorum. Uzun vadede bir toplum, ancak barış içinde olması halinde ekonomik anlamda başarıyı yakalayabilir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayrıcalıklı ortaklığı Türkiye kabul etmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN