Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör sona eriyor fabrikalar geliyor

Terörün sonlandırılması için başlatılan barış süreci, inanılmaz bir hızla sonuç vermeye başladı. Şimdiden 210 yatırımcı, Diyarbakır'da fabrika kurmak için Organize Sanayi Bölgesi'nde arazi tahsisi istedi

Giriş Tarihi: 13.4.2013
Türkiye'ye 30 yıldır ağır kayıplar veren terörün sona ermesi, başta Güneydoğu Anadolu olmak üzere yurdun her noktasına barış ve huzur getirmesi için başlatılan barış sürecinin meyveleri, beklentilerin çok daha üzerinde bir hızla alınmaya başladı. Bir zamanlar Güneydoğu'nun Paris'i olan Diyarbakır'a yatırım yapmak isteyen 210 firma, Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yer tahsisi yapılması için başvuruda bulundu.

YENİ OSB KURULUYOR

Uzun yıllardır yatırımlarda terör nedeniyle geri kalan Diyarbakır, barış süreciyle birlikte büyük bir sıçrama yapmaya hazırlanıyor. Özellikle 21 Mart'taki Nevruz'dan sonra bölgede ekonomik anlamında hareketlik yaşanmaya başlandı. İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep gibi büyük illerdeki işadamları, Diyarbakır'a yatırım yapmak amacıyla düğmeye bastı. Sadece 1 organize sanayi bölgesi olan Diyarbakır'da ikinci bölgenin kurulması için arsa tahsisi yapıldı. Sanayi Bakanlığı'ndan onay bekleniyor. Ama daha önemli gelişme, yatırımcıların başvurusunda yaşandı. Tam 210 yatırımcı, Diyarbakır'a tesis kurmak için arazi tahsisi başvurusu yaptı.

TELEFON TRAFİĞİ BAŞLADI
Diyarbakır Organize Sanayi İş Adamları Derneği (DOSİAD) Başkanı Aziz Özkılıç, başlatılan barış süreciyle birlikte yatırım yapmak isteyen işadamlarının yer tahsisi için kendilerini aradığını söyledi. İkinci OSB için 2 bin dönümlük bir yerin tahsis edildiğini belirten Özkılıç, "İkinci OSB için resmi işlemleri tamamladık. Sanayi Bakanlığı'nın onayını bekliyoruz. Onaylanması halinde çalışmalar başlayacak. Girişimci huzur ve güven ortamı olmadığı için Diyarbakır'a yatırım yapmaya korkuyordu. Yatırım yapmak isteyen de harekete geçemiyordu. Ancak, son süreçle birlikte yatırımcılar bize başvuru yapmaya başladı. İkinci organize sanayi bölgesi için bakanlık onay verirse, bu yatırımlar hızla harekete geçecek" dedi.

BÖLGEYE MORAL GELDİ
Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Alican Ebedinoğlu ise Cumhuriyet tarihinde ilk kez bölge insanının büyük bir umut içerisine girdiğini söyledi. Barış süreciyle birlikte bölgeye moral geldiğini, motivasyonun arttığını kaydeden Alican Ebedinoğlu, "Barış ve huzurun sağlanmasıyla Doğu ve Güneydoğu'da ciddi anlamda yatırım olacaktır. Bu da geniş istihdam alanları oluşmasını sağlayacaktır. Özellikle gıda sektörüne yönelik olarak ciddi yatırımların gerçekleşmesini bekliyoruz. Bunun için Organize Sanayi Bölgesi'ne başvuruların da olduğunu biliyoruz" diye konuştu.

UZMANLAR DİYARBAKIR'DA
Güneydoğu Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Şahismail Bedirhanoğlu da barış sürecinin bölgeye uzun vadede ekonomik anlamda büyük katkı sağlayacağını söyledi. Son günlerde yaşanan olumlu gelişmelerin bölgede hareketlilik sağladığını kaydeden Bedirhanoğlu, "Daha önceki yıllarda yatırım yapmaya çekinen işadamları, yavaş yavaş şirketlerindeki uzman kişileri bölgeye göndermeye başladı. Burada ön incelemeler yaptılar. Ne gibi yatırımların yapılacağı konusunda bizlerle görüşmelerde bulundular. Huzur ve güven ortamı olmadığından yatırım yapma konusunda çekinceler vardı. Ancak barış sürecinin gelişmesi sonrası iş dünyası dikkatlerini başta Diyarbakır olmak üzere bölgeye çevirmiş durumda. Çok kısa sürede olmasa dahi bu barış süreci bölgemizi uzun vadede kalkındıracaktır" dedi.

YATIRIMCI HUZUR VE BARIŞI SEVER
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Remzi Can ise yaptığı açıklamada yatırımcıların ihtiyaç duydukları en önemli şeyin huzurlu bir ortam olduğuna vurgu yaptı. Can, "Barış üretime yol açar, üretim de marka yaratır. Marka bir yol haritasıdır. Barış sürecinin başlaması, huzur ve güven ortamı nedeniyle son bir haftadır firmalar ciddi şekilde bizi arıyor. Bir yerde huzur ve barış varsa yatırımcı özellikle barışı, huzur, parayı, ekonomiyi sever. Bu konuda da bu sürece hepimizin birlikte destek vermesi lazım, hepimiz olduğumuzu sürecide bölgenin önü açıktır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör sona eriyor fabrikalar geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN