Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çinliler Siirt'te fabrika açacak

Giriş Tarihi: 15.4.2013

Çinli Zonda firması, Siirt'te elektrikli otobüs üretmek için bir Türk firmasıyla anlaşma imzaladı. Yılda 2 bin otobüs üretilecek

Çin firması Zonda tarafından Siirt'te elektrikli otobüs üretilecek. Otobüs üretimine ilişkin anlaşma Türk ve Çinli firma arasında Vali Ahmet Aydın ve AK Parti Milletvekili Osman Ören'in de katıldığı bir törenle imzalandı. Çinli firmanın yurt dışına yatırım yapabilmesi için kendi hükümetinden üç aylık bir izni bulunduğunu belirten Vali Aydın "Hem iç piyasa hem dış piyasaya Ortadoğu ve Afrika'ya ihracat yapılacak. Üç aylık izinleri var. Biz kendilerine destek vereceğiz. Valilik olarak hem tanık hem de destekleyici birim olarak anlaşmayı imzalayacağız. 2014 yılı ocak ayı itibariyle üretime başlanacak" dedi.

BİN KİŞİ ÇALIŞACAK

Milletvekili Osman Ören de Çin ve Türk firmaları heyetlerinin Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'la görüşeceğini belirterek "Sağ olsunlar gereken yardımı yapıyorlar. Şu anda hükümet olarak, devlet olarak onlarla beraberiz. İnşallah Siirt'e bu yatırımı kazandıracağız. Siirt'e hayırlı olsun" şeklinde konuştu. Ardından protokol, Tukie Firması yetkilisi Şaban Asut ile Zonda firması yetkilisi Jim Xu ve Vali Ahmet Aydın tarafından imzalandı. Organize Sanayi Bölgesi'nde 105 dönümlük bir alan üzerinde kurulacak olan fabrikada bin civarında işçinin çalışması planlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çinliler Siirt'te fabrika açacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN