Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Giden sermaye geri dönecek

Gaziantepli işadamlarına göre, Güneydoğu'da barışla birlikte tarım ve sanayi yatırımları artarken, başka bölgelere giden sermaye de geri dönecek

Giriş Tarihi: 15.4.2013
Barış sürecinin olumlu bir şekilde ilerlemesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ekonomik gelişmesini de öne çıkardı. İşadamı örgütleri ve sanayiciler yeni süreçte bölgeye yerli ve yabancı yatırımcı akını olacağına inanıyor. Gaziantep'te öne çıkan görüş, tarım ve tarıma dayalı sanayide büyük gelişmelerin yaşanacağı, bölgeden çıkan sermayenin de geri döneceği yönünde. Gaziantep iş dünyası temsilcilerinin beklentileri, şimdiden hayata geçmiş durumda. Merinos markasını bünyesinde bulunduran Erdemoğlu Holding'in Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Erdemoğlu, Adıyaman'ın Besni ilçesine 500 kişinin çalışacağı bir tesis kurmayı planladıklarını söyledi. Eyüp Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık da firma olarak Güneydoğu'ya yatırım yapmaya hazır olduklarını açıkladı

Bio-yakıt potansiyeli
Erhan ÖZMEN - TUSAF Başkanı
"30 yıldır bölgede 30 bin insanımızın yaşamına, 400 milyar dolar civarında da ekonomiye zarar veren bir süreç sona erdiriliyor. Başbakan ve hükümet bu proje ile tarihe geçecektir. Ülke nüfusunun yarısı bu sorunla büyüdü. Ben barışla, sadece ülkemizden değil yabancı yatırımcıların da bölgeye geleceğine inanıyorum. Özellikle tarıma dayalı sanayide büyük gelişme olur. Mesela bio-yakıt konusunda bölgenin tarım potansiyeli çok iyi, bunu dikkat almak lazım."

Giden dönse yeter
Selahattin Kaplan
Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı
"Yıllardır adı konulmayan bir çatışma vardı. Bitmesiyle öncelikle toplum psikolojik olarak rahatlar. Rahatlığın olduğu yerde ise her şey olur. Doğu insanı yıllardır bu sorun nedeniyle yatırımlarını hep batıya yaptı, onların bir bölümü dönse bile şimdikinin 20 katı ekonomik büyüme yaşanır bölgede. Dışarıdan da çok yatırımcı gelecektir ama dediğim gibi sadece gidenlerin çok az bir kısmı dönse bile burası şaha kalkar."

Yatırımı öneriyoruz
Akın Çalışkan / GAPGİAD Başkanı
"Öncelikle bölgede terör nedeniyle eksik kalan, yapılamayan altyapı çalışmaları tamamlanır. Bu süreç inşaat sektörünü canlandırır, yastık altı paraları yatırıma dönüştürür. İstihdam da artar. Tarım arazileri atıl durumdaydı. Bunların kullanılmasıyla tarım ve tarıma dayalı sanayi canlanır. Sanayicileri buraya yatırıma davet ediyoruz. Ayrıca bölgedeki para dışarı gitmese burada yatırıma dönüşse bile ciddi gelişmeler olur. Yanı başında Kuzey Irak ve İran ile de ciddi ticari ilişkiler kurulur."

Merinos fabrika kuruyor
Mahmut Erdemoğlu
Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi
"Süreç sonuçlandığında, ülkenin ve bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayacak, bölgeler arası gelişmişlik farkı azalacak, olması gereken yatırımlar yapılacaktır. Yatırımlarla hızlı bir şekilde bölge büyümeye devam edecektir. Merinos olarak biz de Adıyaman Besni'de 500 kişiye istihdam yaratacak bir yatırım yapacağız. Bu konuda çalışmalarımız devam etmektedir. Bu yatırım kararımızı çok önceden almıştık."

Eyüp yatırıma hazır
Eyüp Bartık
Eyüp Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı
"Uzlaşma ortamının engelleri ortadan kaldırmasıyla yatırımlar artacaktır. Çok olumlu bir süreç, ekonomik yansımaları da çok iyi olur. Zaten üretimin doğuya kayması gerekiyor, bu tetiklemiş olacak. Doğu üretim, batı ise satış ve pazarlama üssü olur. Biz firma olarak yatırıma hazırız, önümüzde bir engel yok. Dışarıdan firmaların bölgede ortaklıklarla yatırım yapması daha iyi olur, biraz da oradaki firmaları büyütmeliyiz."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Giden sermaye geri dönecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN