Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu hastanede kim korkar doktordan

Giriş Tarihi: 16.4.2013
Diyarbakır'da 3 yıl önce hizmete açılan 500 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi yönetimi, ilginç bir projeye imza attı. Hastanenin girişinde hasta ve hasta yakınlarının çocukları için oyun parkı oluşturuldu. Sağlık hizmeti almaya gelen hasta ve hasta yakınları randevu saatini beklerken, çocuklar da bu parkta gönüllerince eğleniyor. Yetkililer bu uygulama ile çocukların, velilerinin tedavi işlemleri tamamlanıncaya kadar parkta hoşça vakit geçirdiklerini ve doktor fobisinden kurtulduklarını ifade ediyor.

DIŞARIYA YAPILSIN

Aileler, yaklaşan yaz mevsimiyle birlikte benzer bir parkın hastane dışındaki boş alana da yapılması gerektiğini dile getirdiler. Kamu Hastaneleri Birliği Diyarbakır Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu, hastanede oluşturdukları oyun parkında, standart bir parkta olması gereken tahterevalli, salıncak, oyuncak ev, puflar ve zıpzıp gibi bütün oyun aletlerinin bulunduğunu belirtti.

HİJYEN ÖN PLANDA
"Çocuklar hastaneye değil de, parka gelmiş gibi hissetsinler istedik" diyen Doç Dr. Kurtoğlu, "Hastanenin zemin katında yapılan oyun alanında aileler, çocuklarını motive ederek doktor korkusunu da yenmelerine yardımcı oluyorlar. Oyun parkında en çok üzerinde durduğumuz husus da hijyendir. Bu aletlere dokunan çocukların birbirlerine enfeksiyon bulaştırmalarını önlemek için günlük dezenfekte işlemi yapıyoruz"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu hastanede kim korkar doktordan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN