Şartlar değiştiğinde yatırımlar memlekete

Mersinli işadamları, barış sürecinin en çok kendilerini etkileyeceği görüşünde. Aslen Batmanlı olan Murat Demir, "Şartlar olgunlaştığında seve seve Batman'a gidip yatırım yaparım" diyor

Giriş Tarihi: 16.4.2013
Terörün sona ermesi için başlatılan girişim, sorunların yaşandığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan uzun yıllar boyunca göç alan Mersin'de de olumlu karşılanıyor. Mersinli işadamları ve meslek odalarının temsilcileri, "Sürecin en büyük faydası Mersin'e ve Mersin ekonomisine olacak" diyor. Huzur ortamı sayesinde hem tersine göçün başlaması, hem işadamlarına yatırım fırsatı çıkması, hem de o bölgedeki ekonomik canlılığın özellikle liman nedeniyle Mersin'e uzanması bekleniyor. Murat Demir, "Şartlar olgunlaştığında seve seve Batman'a yatırım yaparım" diyor. Sabri Tekli de en kısa sürede Mardin'e gidip yatırım yapma planı olduğunu belirtiyor.

Acıları geçmişte bırakalım
Şerafettin Aşut
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı
"MTSO olarak gerek üyelerimiz, gerek Meclisimiz gerekse yönetim kurulumuz olarak hepimiz bu kente bir yerlerden göç ederek geldik. Umudumuzu bu kente bağladık ve Mersinli olduk. Bu anlamda, MTSO olarak barışı, hoşgörüyü, demokrasiyi, yüksek yaşam kalitesini sağlayacak olan her adımı destekliyoruz. Ancak, bunu yaparken sürekli etnik kavramları gündeme getirerek geçmişin yanlışlarını yapma hatasına düşmeden, tüm ülkeyi kucaklayan bir demokratikleşme, zenginleşme ve eğitim hareketine dönüştürmeliyiz. Terörün bu ülkeye kaybettirdiklerini hatırlarken bunu sadece 300 milyar dolar diyerek parasal bir zararla sınırlayarak, 30 bin şehidimizin aziz ruhunu incitmeden, insanımızı rencide etmeden bu süreci götürelim ki tek bayrak altında tek yürek yaşama imkanı bulalım."

Yabancılar da gelecektir
Murat Demir
Sahil Marti Otel İşletmecisi

"Gelişmelere çok olumlu bakıyoruz. Sürecin gelişiminde daha da iyi işler ortaya çıkacağına inanıyorum. Türkiye için hayırlı bir adım. Biz aslen Batmanlı olmakla beraber yıllardır Mersin'de yaşayan, yatırım yapan bir aileyiz. Fakat şartlar olgunlaştığında seve seve Batman'a gidip yatırım yaparım. Türkiye'nin her yerinden hatta yurtdışından yatırımlar olacaktır. Ama önemlisi yabancı yatırımcıları getirmektir ki, barış ortamıyla birlikte onların da geleceğine inanıyorum."

Daha fazla yatırım olur
Hamit İzol
Turizmci- İzol Aşireti Lideri
"Biz İzol Aşireti olarak tüm kesimleri içinde barındıran bir yapıya sahibiz. Hep barışın gelmesini istedik. Biz et ve tırnaktan öte, kanımız birbirine karışmış durumdayız. Tek isteğimiz ülkemize barışın gelmesi. Süreci AK Parti yönetiyor diye karşı çıkılmamalıdır. Bu süreçte muhalefetin destek vermediğini görüyor ve üzülüyoruz. Barış konuşulduğundan beri ülkemizde insan ölmüyor. Kim buna sebebiyet verdiyse kim yardımcı olduysa Allah onları ve çocuklarını esirgesin. Bu ülke hepimize yeter. Mersin'de yaşıyorum ama Şanlıurfa'da da yatırımımız var. İleride Doğu ve Güneydoğu'ya çok daha fazla yatırım geleceğine inanıyorum."

Mersin doğrudan etkilenecek
Ahmet AKKURT
Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanı
"Mersin Akdeniz'e açılan kapı. Mersin liman kenti. Dolayısıyla Güneydoğu Anadolu illerinin kalkınması direkt olarak Mersin'e girdi olarak geri dönecektir. Mersin'in 5-10 yıl sonra yapmayı planladığı atılımlar daha net gerçekleşir. İşsizlik sorununa da son vererek istihdam yönünden de büyük katkı sağlayacaktır. Sorunların tamamı TBMM çatısı altında sivil toplum örgütleri ve üniversitelerden de destek alarak masaya yatırılmalı. Türkiye adına son 30 yılda binlerce insanın ölümüne ve yüzlerce milyar dolardın gitmesine neden olan terörün bitmesini, barış sürecini ve bu yöndeki tüm girişimleri gönülden destekliyoruz."

Mardin'e fabrika kuracak
Sabri Tekli
Mersin-Tarsus OSB Başkanı
"Mersin sadece terör nedeniyle değil, dünyanın herhangi bir yerinde yaşanan savaşlardan Türkiye'de en çabuk ve en güçlü etkilenen şehir konumunda. 1990'larda Kuveyt'in işgaliyle daralmaya başlayan Mersin ekonomisi, Irak ve sonrasında Suriye savaşı ile ciddi darbeler aldı. Bizler Mersin olarak dünyada ve ülkemizdeki barışın ve huzurun sağlanmasında üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız. Yeter ki huzur olsun. Huzuru olan bir şehrin önüne hiçbir şey geçemez. Ben şu an Mardin'e yatırım yapmayı düşünüyorum. Ciddi bir yatırım talebi alıyorum ve değerlendiriyoruz. İlk fırsatta da gidip büyük bir fabrika kuracağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şartlar değiştiğinde yatırımlar memlekete
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN