Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bölgeye barış geldiğinde otel de yaparız fabrika da

Giriş Tarihi: 17.4.2013

Barış sürecindeki gelişmeler, Adana'da da olumlu karşılık buldu. Bilici Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bilici, "Terör bittiğinde Bilici olarak, bölgede otel de açarız fabrika da kurarız" diyor

Hükümetin başlattığı ve çeşitli tartışmalara rağmen adım adım ilerleyen barış sürecinin yararının sadece Güneydoğu Anadolu'ya olmayacağının herkes farkında. Barışın ekonomik olarak doğrudan etkileyeceği illerden biri de Adana. Güneydoğu'nun batıya açılan birkaç kapısından biri olan, Mersin- Hakkari arasındaki bölgenin en büyük kenti durumundaki Adana'da, iş dünyası sürecin sonuca ulaşmasını bekliyor. Bilici Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Bilici, Güneydoğu'da terör sorunu sona erip barış ortamı sağlandığında aile olarak başta turizm ve tekstil olmak üzere büyük yatırımlar yapmak istediklerini söylüyor.

Şanlıurfa'ya tekstil yatırımı

Mehmet Ali Bilici Bilici Holding Yönetim Kurulu Başkanı
"Güneydoğu'da huzur ortamı sağlandığında, oradaki insanlara istihdam kapıları açacak yatırımları elbette yaparız. Şanlıurfa'ya zaten bir süredir tekstille ilgili büyük bir yatırım düşüncemiz vardı ama bölgedeki terör olayları nedeniyle ağırdan alıyorduk. Ama güvenlik sorunu ortadan kalkarsa hemen harekete geçeriz. Aynı şekilde turizmde de yatırım düşünüyoruz. Mardin ve Şanlıurfa bu konuda büyük bir potansiyele sahip. Huzur olduktan sonra neden gitmeyelim? Bölgenin barışa kavuşmasını elbette her yurttaş gibi biz de çok istiyoruz."

Yeter ki huzur olsun

Sadi Sürenkök Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı
"Yatırımcı, hangi ülkede, hangi bölgede, hangi ilde yatırım yapmak isterse, mutlaka huzur ve güven ortamı olması, birinci beklentisidir. Bizim yatırımcılarımız Afrika, Balkan ve Ortadoğu ülkelerine dahi gidiyorlar. Şu anda, Etiyopya'da, Endonezya'da, Çin'de, Angola'da bile yatırım yapan yatırımcılarımz var. Burası da bizim ülkemizin toprakları, güvenlik sorunu kalmazsa, öncelikle Güneydoğu'ya giderler. Güneydoğu'ya başır ve huzur geldiğinde, her yönden yatırım olacaktır. Terörle mücadeleye harcanan paraların ekonomide kalması bile Türkiye için büyük bir sıçrama yaratır."

Tersine göç olur

Bekir Sütcü Hacı Sabancı OSB Başkanı
"Kesinlikle bu çözüm sürecini destekliyoruz. Memleketimize ve bölgemize faydalı olacağına inanıyoruz. Tabii ki güvenlik bakımından sorunu olmayan, terör olaylarının yaşanmadığı yerler her zaman yatırımcıyı çeker. Diğer yandan o bölgede yapılacak yeni yatırımlar istihdam olanağı yaratacağı için, göç akışı duracağı gibi Adana'ya daha önce oralardan gelmiş olanlar da memleketlerine dönmeyi düşünecektir. Çünkü insanlar kendi memleketlerinde yaşamak, orada çalışmak isteyecektir."

Akan kan durmalı

Süleyman Sönmez Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) Başkanı
"Ülkemizde barış ve huzur ortamının sağlanması, tüm kesimleri mutlu edecektir. Devletin terör sorununu çözmek için yaptığı görüşmeleri olumlu karşılıyorum. İş dünyası, sivil toplum örgütleri ve toplumun tüm kesimlerinin, Misak'ı Milli hudutlarına sadık kalmak ve üniter yapının korunması şartıyla, başta barış olmak üzere akan kanın durmasından yana olduğuna inanıyorum. Askerlerimizin şehit haberlerinin son bulması, analarımızın gözyaşlarının dinmesi, toplumda tam bir kenetlenmenin yaşanması en büyük temennimiz."

Doğrudan yansır

Esra Özden Adana TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı
"Adana, dünyanın değişik ülkelerine olduğu gibi Türkiye'nin dört bir yanına ticaret yapan bir kent. Güneydoğu illeri de dolayısıyla Adana iş dünyası için önemli bir yer. Ayrıca Adana nüfusunun küçümsenmeyecek bir bölümü Güneydoğulu yurttaşlarımızdan oluşuyor. Sonuç olarak her yönüyle Adana'yı Güneydoğu'suz düşünmek mümkün değil. Orada yaşanacak olumlu gelişmelerin doğrudan doğruya Adana'ya katkısı olacağını hepimiz görebiliyoruz. Özellikle turizm ve tarımda Güneydoğu'nun potansiyeli çok yüksek."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölgeye barış geldiğinde otel de yaparız fabrika da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN