Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnci kefali av yasağı başladı

Van Gölü'nde yaşayan tek balık türü olan inci kefalinin üreme dönemine girmesi nedeniyle 15 Temmuz'a kadar sürecek avlanma yasağı başladı

Giriş Tarihi: 17.4.2013
Van Gölü'nde yaşayan tek balık türü olan inci kefalinin, üreme dönemine girmesi nedeniyle pazartesi gününden itibaren avlanma yasağı başladı. Türkiye'nin en büyük gölünde yaşamını sürdüren ve üreme döneminde tatlı su ağızlarına göç ederek yumurtalarını bırakan inci kefalinin 15 Nisan-15 Temmuz tarihlerinde gerçekleşen 'kutsal yolculuğu' için 12 yıldan bu yana avlanma yasağı uygulanıyor.

TEKNELER BAKIMA ALINDI

Yasağın başladığı dönemden itibaren Van Gölü'nde yaşayan 3 yaşından büyük yaklaşık 2 milyar balığın, tatlı sulara göç ederek üremelerini gerçekleştireceği belirtilirken, balıkçılıkla geçimlerini sağlayan vatandaşlar da avlanma yasağının başlamasıyla ağlarını toplayıp, barınaklara demirledikleri teknelerini bakıma aldı.

BİLİNÇ OLUŞTU
İnci kefalinin neslini devam ettirmesi için Van Gölü'nde uzun yıllardır araştırma yapan Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Dereağzı, İnköy ve Altınsaç Su Ürünleri Kooperatifine bağlı balıkçıları ziyaret etti. Ağlarını toplayarak teknelerini bakıma alan balıkçılarla görüşen Sarı, avlanma yasağının balıkçılarda bilinç oluşmasına önemli katkı sunduğunu söyledi.

'KUTSAL YOLCULUK'
Prof. Dr. Sarı, inci kefalinin üreme döneminde ortaya çıkan kutsal yolculuğunu görmek için yerli ve yabancı turistleri, Van Valiliği tarafından 31 Mayıs'ta düzenlenecek 'İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali'ne davet etti. Dereağzı, İnköy ve Altınsaç Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mirza Tarhan ise 12 yıldan bu yana etkin şekilde devam eden yasak sayesinde gölün tek sakini olan inci kefalinin neslinin yok olmaktan kurtulduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnci kefali av yasağı başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN