Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bileği engelsiz

Bedensel engelli Zeynep Yılmaz, 3 yıl önce başladığı bilek güreşinde Türkiye, Avrupa ve Dünya dereceleri elde etti. Yılmaz, "Her engellinin başarılı olacağı bir spor dalı mutlaka vardır" dedi

Giriş Tarihi: 19.4.2013
Gaziantepli Zeynep Yılmaz, bedensel engeline rağmen başladığı bilek güreşi sporunda kısa sürede uluslararası yarışmalarda elde ettiği başarılarla engellilere örnek oldu. Yaklaşık 3 yıl önce Gaziantep Bedensel Engelliler Derneği Başkan Yardımcısı Çetin Gören'in tavsiyesi üzerine bilek güreşine başlayan Yılmaz, Türkiye birinciliklerinin yanı sıra Polonya'da Avrupa Birinciliği, Brezilya'da Dünya İkinciliği, Kemer'de Avrupa Üçüncülüğü, Kazakistan'da ise Dünya Üçüncülüğü elde etti.

AVRUPA'YA HAZIRLANIYOR

Litvanya'da mayıs ayında yapılacak Avrupa Şampiyonası'na hazırlanan Yılmaz, başarısına bir yenisini daha eklemeyi hedeflediğini söyledi. Derneğe gidene kadar sporla ilgisinin olmadığını belirten Yılmaz, Gören'in tavsiyesiyle başladığı bilek güreşinde azimle çalışarak kısa sürede önemli dereceler elde ettiğini anlattı. İlk katıldığı turnuvada sağ ve sol kolda Dünya İkincisi olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Yurt dışındaki İstiklal Marşı'nı okutmak ve bayrağımızı dalgalandırmak gurur veriyor" dedi.

OLUMSUZLUKLAR YILDIRMADI
Bilek güreşine başladığında çevresinden olumsuz tepkiler aldığını aktaran Yılmaz, buna rağmen yılmayarak çalışmalarına devam ettiğini anlattı. Küçük yaşta yapılan bir iğne sonucunda bir ayağında rahatsızlık oluştuğunu ve günlük yaşamında koltuk değneği kullanmak zorunda kaldığını belirten Yılmaz, "Her engellinin başarılı olacağı bir spor dalı mutlaka vardır" diye konuştu. Herhangi bir spor kulübüne bağlı olmadığını dile getiren Yılmaz, destek istedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bileği engelsiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN