Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dr. Alp Arslan: Kalp kapakları onarılabilir

Giriş Tarihi: 19.4.2013
Özel Mersin Tanrıöver Doğuş Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Alp Arslan, kalp kapağının uygun olduğu takdirde onarılabileceğini, uygun değilse de kapak çıkarılıp yerine yapay bir kapak yerleştirilerek tedavinin gerçekleştirilebileceğini söyledi. Kalp kapak hastalıkları ve cerrahi tedavisiyle ilgili bilgiler veren Dr. Alp Arslan, kalp kapak hastalıklarının, kapakların çeşitli sebeplerle kalın- laşarak hareket yeteneklerini yitirmeleri ya da gevşeyerek tam kapanamamaları nedeniyle ortaya çıktığını söyledi.

KAN KALBE KAÇIYOR

Kalbin sol çıkış kapısı olan 'aort kapağında' gevşeme ve yetmezlik ortaya çıkarsa kalp tarafından atılan kanın bir kısmının kalbe geri kaçacağını söyleyen Arslan, "Bu durumda, kalpte olması gerekenden fazla miktarda kan birikir. Bu da zaman içinde kalbin büyümesine ve kalp kasının kasılma gücünün düşmesine ve kalp yetmezliğine neden olur" şeklinde konuştu.

NEFES DARLIĞI
Akciğerlerle kalp arasındaki geçiş kapısı olan 'mitral kapak' daraldığında, akciğerlerden kalbe dönen kanın tamamının kalbe geçiş yapamayacağını bildiren Arslan, "Mitral kapak tam kapanamadığında kalp kasıldığı zaman kanın bir kısmı akciğerlere doğru kaçabilir. Bu da nefes darlığına yol açar" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dr. Alp Arslan: Kalp kapakları onarılabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN