Sanko'lu gençler robotla Türkiye beşincisi oldu

Giriş Tarihi: 20.4.2013

Özel Sanko Koleji ve Özel Sanko Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencileri, robotlar üzerine yaptıkları çalışmalarda, ODTÜ'nün yarışmasında 5'inciliği elde etti

Özel Sanko Koleji ve Özel Sanko Fen ve Teknoloji Lisesi bünyesinde teknolojinin son olanakları ile kurulan Mekatronik Laboratuvarı, teoriği pratiğe dönüştüren gençler yetiştiriyor. Labotaruvarda sistem entegrasyonu ve tasarımı, güç elektroniği, hareket ve gürültü kontrolü, otomotiv üretim uygulamaları, savunma sanayi, tıp, uzay ve havacılık sistemleri otomasyon ve özellikle robotik uygulamalar yapılıyor. Laboratuvarda otonom kontrollü ve yapay zekaya sahip robotlar yapan öğrenciler, 10'uncu Uluslararası ODTÜ Robot Günleri 2013 Robot Yarışmaları'nda 5'inci oldu.

ÜÇ KATEGORİDE KATILDILAR
Sumo, mini sumo, çoklu mini sumo, çizgi izleyen, arama kurtarma, triatlon, çöp toplayan robot, mayın tarlası ve serbest kategorilerin yer aldığı yarışmaya Özel Sanko Liseleri Robot ve Uzay Teknolojileri Kulübü öğrencileri, üç kategoride katıldı. Yarışmada 12'si yurtdışından olmak üzere 40 üniversite ve 15 lise yer aldı. Toplamda 810 robotun ve 1000'in üzerinde katılımcının bulunduğu yarışmada, Özel Sanko Liseleri , 'Sanko Sumo Team' adlı robotla ilk 8 derece arasına girdi.

PATENT BAŞVURUSU YAPTILAR
Öğretmenleri Orhan Çevik rehberliğinde tasarım ve kullanılan teknoloji ile ilgi çeken ve övgü alan robotları tasarlayan Özel Sanko Okulları öğrencileri Burak Erkılıç, Furkan Adal, Derviş Arslan, Helin Batar, M. Zümrüt Karakaya, H. İbrahim Orhan, Anıl Zencirkesen, Fatih Baykal ve Burak Erdinç, sertifika ile ödüllendirildi. Özel Sanko Okulları Genel Müdürü Murat Köylüoğlu, öğrencilerinin ayrıca tıp ve enerji alanlarında yaptıkları beş proje için uluslararası patent başvurusu yaptıklarına dikkati çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanko'lu gençler robotla Türkiye beşincisi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN