Silifke bu yıl 20 bin ton çilek ihraç edecek

Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden Mersin'in Silifke ilçesinde bu yıl 20 bin ton çilek ihracatının yapılması hedefleniyor

Giriş Tarihi: 23.4.2013
Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden Silifke ilçesinde bu yıl 20 bin ton çilek ihracatı hedefleniyor. Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer, Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Özmen, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Abdullah Süngü, Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, Ziraat Odası Meclis Başkanı ve Sulama Birliği Başkanı Hasan Akarca ve çilek üreticilerinin katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

ÇİLEKTE SORUN YOK
Türer, Türkiye'den ihraç edilen 18 ton çileğin sağlıksız olduğu gerekçesiyle Rusya'ya girişine izin verilmediği yönünde basında yer alan haberlerin üreticiyi olumsuz etkilediğini ifade etti. Rusya'ya olan çilek ihracatına devam etiklerini belirten Türer, "Çıkan haberler olumsuz bir etki yarattı. Silifke çileğinde herhangi bir sorun yok. Yurt içinde ve dışında Silifke çileği gönül rahatlığıyla tüketilebilir" dedi.

BÜYÜK PAZAR RUSYA

Bu yıl 20 dönüm araziden 80 bin ton çilek hasadı yapmayı planladıklarını kaydeden Türer, "Hasadını yaptığımız ürünün yaklaşık 20 bin tonunu başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Romanya, Litvanya, Polonya, Macaristan, Çin, İran ve Suudi Arabistan'a ihraç edeceğiz" diye konuştu. Ziraat Odası Başkanı Mahire Can ise Silifke'nin çilek üretiminde de ihracatında da iddialı olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silifke bu yıl 20 bin ton çilek ihraç edecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN