Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Stadyum için farklı görüşler

5 Ocak Stadı'nın yıkılmasıyla yerine yapılması planlanan AVM ile ilgili Adana ikiye bölündü. Bir kesim yeşil alan, bir kesim AVM istiyor

Giriş Tarihi: 23.4.2013
Adana'nın Reşatbey Mahallesi'nde uzun yıllardır spora hizmet veren 5 Ocak Stadı'nın, Sofulu'da yeni tesisler yapılacağı için yıkılacak olması yeni bir tartışma başlattı. Stadın yıkılmasıyla boşalacak olan 44 bin 600 metrekarelik araziye bir AVM yapılması planlanırken, ilk itiraz Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Adana İl Koordinasyon Kurulu'ndan geldi. Kurul temsilcileri, 'Yeşil alan yapılsın' dedi. Vali Hüseyin Avni Coş ise aynı hassasiyetin özel şahısların verimli tarım arazilerinin imara açılmasına da beklediğini vurguladı. SABAH Güney'in konuştuğu Adanalılardan bazıları da yeşil alandan yana tavır koyarken, AVM yapılmasını onaylayanlar da oldu.

RANT HESABI
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın, TOKİ kanalıyla 5 Ocak Stadyumu alanında AVM ve konut yapma projesiyle ilgili olarak TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri İnşaat Mühendisi Nazım Biçer, projeye karşı çıkan kuruluşların temsilcileriyle birlikte düzenlediği toplantıda "Reşatbey Mahallesi'ne, yükseklik sınırı olmayan yeni konut blokları ve AVM yapılmasını onaylamak; kentlilik bilincinden, kent dokusunu korumaktan, çevre sorunlarını algılamaktan ne denli uzak olunduğunun göstergesidir. Yetkililer her zaman olduğu gibi değerleri rant üzerinden yaparak yaşam alanlarımızı yok etmeye çalışmaktadırlar. Kamuya ait olan bu alanda AVM ve konut istemiyoruz" dedi.

Çifte standart yapılıyor
Vali Hüseyin Avni Coş ise konuya farklı bir açıdan yaklaşarak stadın yerine ne yapılacağının tartışılmasından yana olduğunu belirtirken şunları söyledi: "Stadın yerine ne yapılacağını tartışanların, bundan sadece birkaç sene önce 52 bin dekardan fazla, birinci sınıf sulanabilir tarım arazisi imara açıldığında sessiz kalmalarına, kamuoyunu bilgilendirmemelerine ve şimdi yeşilci kesilmelerine dikkat çekmek istiyorum. Söz konusu kamu arazisi olduğunda 20 dekarlık bir kamu arazisi için yeşil alan olsun diyenler, öteki tarafta binlerce dekarlık tarım arazisinin betonlaşmasına ses çıkarmıyor. Bu bir çifte standart."

Mehmet Tuncay:
Bu bölgeye bir AVM kurulması bence daha doğru olur. Bölgeye hiç olmazsa hareket getirir. Bu çevrede zaten Atatürk Parkı ve Merkez Park var. Ama AVM ihtiyacını karşılayacak yer yok. Bize esnaf olarak belki AVM'nin zararı dokunur ama Reşatbey civarı için iyi olur. Şu anda durgun olan yerler hareketlenir.

Zuhal Özbelli:
Ben staddan boşalacak yere park yapılmasından yanayım. Çünkü Adana'da betonlaşma oranı çok yüksek. Geniş yeşil alanlara ihtiyacı var. Yakındaki Merkez Park ihtiyacımızı karşılamıyor. Güvenlik sıkıntısı var. Bir kadın olarak ben tek başıma gidip huzur içinde dolaşamıyorum. Diğer yandan şehir içinde AVM olmamalı. Esnafa zarar veriyor.

Akif Aşuroğlu:
Buraya bir AVM kurulması gerektiğini düşünüyorum. Biz esnafız ve AVM açılırsa bölgede oluşacak canlılıktan biz de olumlu etkileniriz. Müşteri potansiyelimiz artar. AVM'ye gelenler bizden de alışveriş yapar. Ölü olan caddemize, sokağımıza hareket gelir. Bölgenin böyle bir canlanmaya ihtiyacı var.

Ufuk Doyuran:
Yeşil alan yapılmalı. Adana yerel esnafının durumu zaten ortada. Yeni bir AVM iyice sıkıntı yaratır. Ayrıca AVM olursa, içindeki mağazaların kaçının vergi levhasında Ziyapaşa yazacak? En güzeli, buraya hayvanat bahçesi yapmak. Çocuklarımızı hayvanat bahçesi için Gaziantep'e, Tarsus'a götürmek zorunda kalıyoruz.

Seren Polat:
Stadyum yıkıldığında yerine yeşil alan yapılması bence çok daha doğru. Çünkü yeşil alan ihtiyacı fazla. Gençlerin oturacağı, çay içeceği yerler gerekiyor. Hatta içine kafeler, sinemalar yapılabilir. Ayrıca şehir merkezinde futbol ve basketbol gibi sporlar için gençlere yönelik tesis yok. Buraya spor tesisleri de kurulabilir.

Gülbeyaz Anlı:
Bence buradaki araziye AVM kurulmamalı. Hem esnaf zarar görür, hem şehir içi trafiği kötü etkilenir. Bana göre yapılacak en güzel şey yeşil alan. Adana'nın her yeri beton yığını. Yeşil alan olursa az da olsa rahatlama sağlar. İnsanlar gezip hava alacakları, çocuklarını getirebilecekleri bir yere kavuşmuş olurlar.

Adanalı konuşuyor
Sokaktaki Adanalılar da stadın yeri konusunda ikiye bölündü. Görüştüğümüz Adanalıların kimi AVM'den yana olurken, kimi yeşil alana dönüştürülmesini savundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Stadyum için farklı görüşler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN