’da ‘kentsel dönüşüm’ şimdi başlıyor!

’da faaliyet gösteren Düşhane Derneği tarafından, 27-28 Nisan tarihlerinde “Urfa Düşleri Paneli ve Nisan Şenliği” gerçekleştirilecek.

Giriş Tarihi: 26.4.2013 17:48
'da faaliyet gösteren Düşhane Derneği tarafından, 27-28 Nisan tarihlerinde "Urfa Düşleri Paneli ve Nisan Şenliği" gerçekleştirilecek. Bölgede faaliyette bulunan pek çok kurum ve kuruluşun katılımıyla gerçekleşecek etkinlikler; Urfa'nın önemli hanlarından, 'Barutçu Han' öncelikli olmak üzere, Urfa'nın kentsel, kültürel ve yerel değerlerinin sürdürülebilir gelişimi için ortak bir bilinç oluşturmayı amaçlıyor.

HALKIN DA SÖZ SÖYLEYEBİLECEĞİ BİR PANEL
Kentli yaşamı, kamusal mekân, kent farkındalığı, dönüşen kentsel alanlar gibi güncel konuların tartışılacağı panel, son zamanlarda Urfa'da gerçekleştirilen projelerde halkın katılımının sağlanması, bireylerin kent için söz söyleyebileceği bir zeminin oluşturulabilmesi adına ilk adımı atıyor. Kent üzerine düşünen, çalışan kişilere bir tür çağrı niteliği de taşıyan etkinlikler, kentle kurduğumuz ilişkiyi yeniden düşünmeyi, yeni kent deneyimleri yaratmayı ve en önemlisi kentteki dönüşüme dikkat çekmeyi amaçlıyor.

PANELE TARİHİ REJİ KİLİSESİ EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR
Etkinlikler, 27 Nisan Cumartesi günü Reji Kilisesi'nde (Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezi) Urfa Düşleri Paneli ile başlayacak. Restorasyon Uzmanı, Düşhane Derneği üyesi Müge Bayar'ın moderatörlüğünde; Kamusal Sanat Atölyesi'nden Yasemin Ülgen Saray ve Ender Özer, Mutlu Kent'ten Yaşar Adnan Adanalı, Toprakana Platformu'ndan Cem Birder, Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden Murat Çağlayan ve Harran Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mithat Karasu konuşmacı olarak yer alacak. Kamu, kamusal mekân, kentli hakkı, kent farkındalığı, kent-kır ilişkisi gibi konuların tartışılacağı panelde, Barutçu Han özelinde yapılan çalışmalar ve fotoğrafların olduğu sergi de gezilebilecek.


HER YAŞTAN KATILIMCIYA AÇIK OLAN AKTİVİTELERE ÜCRETSİZ OLARAK YER VERİLECEK
28 Nisan Pazar günü düzenlenecek Nisan Şenliği, 11 Nisan Stadyumu ve Balıklıgöl'de yapılacak atölye çalışmalarıyla saat 11:00'de başlayacak; saat 18:00'de Barutçu Han'da "Erkek Ali" filminin gösterimiyle son bulacak. Kentlilerin yoğunlukla kullandığı Balıklıgöl platosu, Tarihi Kapalı Çarşı ve kentin yıkılan eski 11 Nisan Stadyumu alanında gerçekleştirilecek, her yaştan katılımcıya açık olan kent aktiviteleri, Urfa için yaratıcı, verimli sosyal ve kültürel etkinliklerin çoğalması adına teşvik yaratmayı amaçlıyor.
27-28 Nisan 2013 tarihlerinde "Urfa Düşleri" kapsamında düzenlecek etkinliklere tüm Şanlıurfalılar ücretsiz katılabilecek...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şanlıurfa’da ‘kentsel dönüşüm’ şimdi başlıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN