Türkiye'nin en iyi haber sitesi

6 dil bilen stajyer otelden kovuldu

Hollanda doğumlu Özlem Günerkan'ın Adana'da staj yapma isteği sonuçsuz kaldı. 6 dil bilen genç kız, Türkçeyi aksanlı konuşuyor diye otelden kovuldu

Hollanda doğumlu 17 yaşındaki Özlem Günerkan'ın, "Türk kültürünü yakından tanıyayım" diyerek Adana'da yapmak istediği otel stajı, Türkçe'yi iyi konuşamadığı için 6 gün sürdü. Turizm menajerliği öğrencisi olan ve 6 dil bilen genç kız, "Biz aslen Adanalıyız. Ben de memleketimizi tanımak için stajımı burada yapmak istedim ama Türkçe aksanım iyi değil diye girdiğim otelden kovuldum" dedi. Psikolojisi bozulan Özlem'i teselli etmek için yakınları seferber olurken, stajı ayarlayan Hollandalı firma otel hakkında dava açmaya hazırlanıyor.

TÜRKİYE'DE YAPMA KARARI

20 yıl önce Hollanda'ya yerleşen Nuray-Faruk Günerkan çiftinin kızı Özlem, Hollanda'da meslek lisesi turizm menajerliği bölümünde okumaya başladı. Eğitimi kapsamında Özlem'in bu yıl bir otelde staj yapmasına karar verildi. 6 dil bilen öğrenciyi Hollanda'daki oteller almak isterken, genç kız memleketi olan Adana'da staj yapmak istediğini bildirdi. Stajları ayarlayan firma genç kızın isteği doğrultusunda 4 yıldızlı bir otel ile anlaştı. Halasının yanına yerleşen genç kız resepsiyonist olarak otelde işe başladı. Ancak bir hafta sonra otel sahibinden gelen telefonla hayalleri yıkıldı.

OTEL SAHİBİYLE KONUŞTU
İddiaya göre otel sahibi, Türkçe aksanının iyi olmadığını gerekçesiyle genç kızın stajının sona erdirilmesini istedi, otel yönetimi de, Türkçe dışında, Hollandaca, İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca konuşabilen öğrencinin stajını 6'ncı gününde sona erdirdi. Bunu duyan Özlem hıçkırıklara boğuldu. Halası Gönül Günerkan, psikolojisi bozulan yeğenini teselli etmek için çaba gösterdi. Özlem durumu okuluna bildirdi. Öğretmenleri şaşkınlık yaşarken, stajı ayarlayan Hollandalı firma Adana'da faaliyet gösteren otel hakkında dava açmak için hazırlıklara başladı. Amsterdam'da 5 yıldızlı bir otelden davet alan Özlem Günerkan, Adana'dan ayrıldı.

"HİÇBİR ANLAM VEREMEDİM"
Yaşadıklarının kendisine çok ağır geldiğini anlatan Özlem Günerkan, "Ben yurt dışında yaşadığım için benim hitap tarzım ile Türkiye'de yaşayanların hitap tarzı farklı oluyor. Türkiye'de yaşayanlar kibarlık olsun diye sizli konuşuyor. Ben böyle konuşmadığım için aksanım iyi olmadığı ileri sürülerek stajıma 6'ncı günde son verildi. Ben buna bir anlam veremedim. Kendi ülkemde yabancı muamelesi görmem çok zoruma gitti. Öğretmenin sanki bugünü görürcesine 'Stajını Türkiye'de değil Hollanda'da yap. Uyum sorunu yaşarsın' diye beni uyarmıştı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
6 dil bilen stajyer otelden kovuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN