Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Koyunların yayla yolculuğu başladı

Giriş Tarihi: 28.4.2013
Elazığ'da, havaların ısınmasıyla binlerce koyunun Erzincan ve Erzurum yaylalarına yolculuğu başladı. Köylerdeki ahırlardan alınıp kamyonlara yüklenen koyunlar, ilk olarak Karakoçan ilçesindeki yaylalara götürüldü. Koyunlar, yaz başında yine kamyonlarla ekim ayına kadar kalacakları Erzurum ve Erzincan'daki yaylalara taşınacak. Hayvan yetiştiricisi Veysel İncir, yaylalara yolculuğun her yıl nisan ayında başladığını söyledi.

BAYRAM HAVASI VAR

Elazığ Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemal Yıldırım, küçükbaş hayvancılığın meracılığa dayandığını vurguladı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da son 20-30 yıldır işin ekonomik boyutundan çok güvenlik boyutunu düşündüklerini belirten Yıldırım, "Çözüm sürecinin başlaması terörden en fazla zarar gören hayvancılık sektöründe bayram havası yarattı" diye konuştu.

"ORTADOĞU'YU BESLERİZ"
Terörün hayvancılık sektörüne çok büyük zarar verdiğini ifade eden Yıldırım, Türkiye'nin 1980'lerde Ortadoğu ülkelerinde et ve canlı hayvan ihracatı yapan bir ülke konumundayken dışarıdan hayvan ithalatı yapar duruma geldiğini savundu. Yıldırım, "Süreç başarılı olursa Ortadoğu'yu besleyecek potansiyelimiz mevcut. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bu potansiyeli kullanamıyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Koyunların yayla yolculuğu başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN