Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'da bir Teksaslı

Giriş Tarihi: 29.4.2013

Adana'da görevde bulunduğu 9 ay süresince Çukurova insanının sıcaklığına, kebabın lezzetine ve biberin acısına hayran kalan ABD Konsolosu John L. Espinoza, Adana'yı pek çok yönden kendi memleketi Dallas'a benzetiyor

Amerika'nın zengin ve sıcak memleketi Dallas'tan, Türkiye'nin en sıcak şehri Adana'ya gelen ABD Konsolosu John L. Espinoza ile hem gördüğü Adana'yı hem de Türkiye gündemini meşgul eden konuları konuştuk. Amerika'nın sığır çiftliği denebilecek Teksas eyaletinde büyümüş biri olarak et denince kendisi için akan suların durduğu Espinoza, Adana kebabıyla verdiği sınavı kaybedince(!) 5 kilo almış ve şimdi onlardan kurtulmaya çalışıyor. Ve ekliyor ABD Konsolosu: 15 personelimiz var, spor salonumuzu büyüttük ve sürekli diyetteyiz!

TÜRKÇESİ ÇOK AKICI

Girne Bulvarı üzerindeki Konsolosluk binasının sıkı güvenliğini geçtikten sonra Kültür ve Basın Ataşesi Susan A. Wilson ve Medya Koordinatörü Anış Paydak ile küçük bir sohbet gerçekleştiriyoruz. Wilson kısa sürede ilerlettiği Türkçesi ile ağzımızı açık bırakıyor. Birkaç dakikanın ardından odasının kapısında beliren genç Konsolos John L. Espinoza, akıcı Türkçesi ve büyük bir gülümsemeyle "Hoş geldiniz" diye karşılıyor bizi. Eğlenceli bir görüşme olacağı daha o anda kendini belli ediyor.

ADANA KEBABI
Âdet olduğu üzere kentimize dışarıdan gelmiş birine sorulacak ilk soru her şeyden önce Adana kebabıdır. Espinoza büyük bir iştahla(!) kebaba bayıldığını söylüyor ve ekliyor: "Ben Tekaslıyım. Yemeği çok seviyorum. Et benim için önemli ve bu konuda çok şanslıyım. Kırmızı et seven biri olarak Adana kebabına bayıldım. Yanında taze sebzeler ve yeşilbiber. Yeşilbiber bir harika… Şalgam biraz tuzlu ama doğru yiyeceklerle birlikte (kebap) güzel bir içecek. Rakı ve Efes de ayrı güzel…" Şehirdeki sanatsal aktivitelerin çokluğundan etkilendiğini belirten Espinoza, "Buraya gelmeden önce Altın Koza'yı bilmiyordum mesela. Adana'nın etrafında da çok güzel yerler ve kültürel fırsatlar var. Ancak bunları tanıtmak için daha iyi pazarlama ve reklam gerekiyor. Ben her zaman Türkiye'deki vatandaşlarımıza ne kadar harika olduğunu anlatıyorum. Zaten şu sıralar çok fazla ziyaretçimiz var. Yani ben tanıtım konusunda üzerime düşeni yaptığıma inanıyorum" diyor.

TARAFTARA HAYRAN KALDI

Adana kebabını tüketince haliyle spora daha fazla zaman ayırmak zorunda kalan Espinoza, çoğunlukla egzersizlerle kalori yakıyor ama canlı müsabakaların da sıkı takipçisi. Adana Demirspor ve Adanaspor ile ilgili düşüncelerini anlatan Espinoza, iki takımda da kaliteli futbolcular olduğunu söylüyor ama en çok etkilendiği şey tribünlerin enerjisi. Bu kadar ateşli taraftarı daha önce az gördüğünü belirtiyor Espinoza. Ama onun favori seyirliği buz hokeyi ve rugby gibi sert mücadelelerin yaşandığı karşılaşmalar.

FAVORİSİ ZEUGMA
Kente ayak bastığı nemli günde göl kena- yoruz. rındaki konutuna yerleşen Espinoza, Seyhan Baraj Gölü ve Merkez Park'a olan hayranlığını dile getirirken Türkçe kelimeler kullanıyor. Ama sohbet koyulaştıkça ister istemez ana diline dönüyor. İşi gereği bölgede hemen her yere gittiğini söyleyen Espinoza'nın Güneydoğu'da çok beğendiği yerler Gaziantep'teki Zeugma Mozaik Müzesi, Van Kalesi ve Kozan Kalesi. Zeugma, her yönüyle mükemmel… İşte ABD Konsolosu John L. Espinoza'nın Türkiye gündemine dair izlenimleri:

NEVRUZ'A KATILDIM
ABD olarak barış sürecini destekliyoruz. Türk hükümeti bu konuda ilerlemek için önemli adımlar atıyor gibi görünüyor. O yüzden biz de başarılı olacağı konusunda ümitliyiz. Türkiye'nin istikrarlı ve zengin olmasını istiyoruz. Çünkü ortaklarımız güçlü olursa biz de güçlü oluruz. Diyarbakır'da Nevruz'a katıldım. Oradaki insanların barış olasılığı ile ilgili ümitlerini görmek beni çok etkiledi. Sürecin başarılı olması çok önemli. Çünkü orada büyük ekonomik potansiyel ve eğitim fırsatları var.

TÜRKİYE'NİN AB ÜYELİĞİ
Türkiye bir yanda AB için reformlar uygularken bir yanda da komşuları ile ilgileniyor. AB üyeliğine başından beri destek verdik. Keşke Avrupa da bizimle aynı fikirde olsa. Öbür yanda Suriye var. Esad rejimi, kendisine karşı çıkan herkese Rusya'nın desteğiyle askeri güç kullanmakta sakınca görmüyor. Dolayısıyla rejim hem istekli ve baskıyı sürdürebilir oluyor. Ama biz de sivil muhalefete olan desteğimizi artırıyoruz. Türkiye'nin de rolü burada çok önemli. Şiddetin bir an önce sona ermesini ümit ediyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'da bir Teksaslı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN