Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye başlattı Anıtlar durdurdu

Van'ın Edremit Belediyesi'nin tarihi Kız Kalesi'nde başlattığı yer düzenlemesi ve koruma duvarı çalışması, Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram tarafından durduruldu

Giriş Tarihi: 30.4.2013
Van'ın Edremit Belediyesi tarafından 1. derece sit alanı olan tarihi Kız Kalesi'nde yapılan yer düzenlemesi ve koruma duvarı, Van Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram'ı çileden çıkardı. Tarihi kalede, belediye tarafından yer düzenlemesi ve koruma duvarı örüldüğünü haber alan Van Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram alana giderek, Belediye Başkanı Abdulkerim Sayan ile görüşüp çalışmaların durdurulmasını istedi.

TUTANAK TUTULDU
Çalışmalar anında durdurulurken, Karabayram tarafından da belediye ile ilgili tutanak tutuldu. Tutanağı imzalayan Belediye Başkanı Abdulkerim Sayan, koruma amaçlı müdahale ettiklerini belirterek, "Gerekli kurum tarafından durdurulması ve müdahale edilmemesi gerektiği belirtildi. Şu anda çalışmaları durdurduk" dedi. Abdulkerim Sayan ile yapılan taş duvarı inceleyen Karabayram, yapılanlar karşısında tepki gösterdi.

1. DERECE SİT ALANI

Sayan ile arasında geçen bir diyalogda "Hakikaten tansiyonum yükseldi" diyen Van Rölöve ve Anıtlar Bölge Müdürü Cemil Karabayram, "Belki kötü bir niyet olmayabilir. Ancak burası 1. derece arkeolojik sit alanı ve belli düzenlemeler yapılıyor. Biz buna anında müdahale ettik. Sağ olsun belediyemiz de hemen ekiplerini buradan çektiler. Bundan sonrasına artık Van Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu karar verecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye başlattı Anıtlar durdurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN