Hakkari'de ters lâle yok ediliyor

Giriş Tarihi: 30.4.2013

Hakkari'nin yüksek yerlerinde yetişen ters lâle çiçeği bilinçsizce yok ediliyor

Ana vatanı "Dağların Kenti olarak bilinen Hakkari ve Şemdinli ilçesi olan ve 2600 rakımda doğal olarak yetişen ters lale çiçeğinin Hakkari caddelerinde satılması tepkilere neden oldu. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı vatandaşlar, biyokaçakçılar tarafından son günlerde ters lale çiçeğinin kaçak yollarla il dışına çıkartıldığını iddia ettiler. Cilo Doğa Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hacı Tansu endemik bitki olan ters lalenin kent için önemli bir yeri olduğunu belirtti.

TEZGÂHLARDA

Hacı Tansu, "Şarkılarımızda, şiirlerimizde ve hikayelerimizde yer almıştır. Bu endemik bitkinin bu şekilde bilinçsizce tahrip edilmesi ve yok edilmesine göz yumulmaması gerekiyor. Koruma altına alındığını zannettiğimiz ters lale çiçeği şu anda çarşı merkezinde tezgahlarda bilinçsizce satılmaktadır. Biz Cilo Doğa Derneği olarak bununla ilgili gerekli girişimleri ve çalışmalarımızı yapacağız. Bizim gibi STK temsilcilerinin de Hakkari'nin güzelliklerini korumalarını istiyoruz. Valilik ve ilgili müdürlükleri göreve davet ediyoruz dedi.

KORUNMALI

Hakkari dağlarında ters lale çiçeklerini görüntüleyen doğa fotoğrafçısı Esat Kılıç ise geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ters lale çiçeğinin kökten sökülerek toplandığını, mutlak suretle ters lale çiçeğinin koruma altına alması gerektiğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hakkari'de ters lâle yok ediliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN