Silahlar susunca huzur buldular

Irak sınırındaki Çukurca ilçesinde görev yapan kadın öğretmenler, barış süreciyle birlikte artık daha huzurlu

Giriş Tarihi: 1.5.2013
Hakkari'nin Irak sınırındaki ilçesi Çukurca'da çalışan kadın öğretmenler, artık silah seslerinin duyulmadığı ilçede görev yapmaktan mutlu ve memnun. Yıllardır yaşanan terör olayları nedeniyle görev yapmak için pek tercih edilmeyen Çukurca'da büyük özveriyle çalışan 51 kadın öğretmen, ilçedeki çocukların da umudu oldu. Başlatılan çözüm süreciyle olumlu bir havanın hakim olduğunu belirten öğretmenler, artık huzur içinde eğitim vermenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydetti.

İNSANLAR ÇOK İYİ
Çukurca'nın Atatürk İlkokulu'nda görev yapan Ayşegül Bayar, ilçeye gelirken tedirginlik yaşadığını ve mutlu olmadığını söyledi. Mezun olduktan sonra ilk görev yerinin Çukurca olduğunu ifade eden Bayar, "Çukurca'ya geldiğim zaman tedirgin oldum ancak kısa bir süre sonra ilçeye alıştım. Özellikle insanlar çok iyi. Çok şükür silahlar da sustu. Bomba, silah sesi artık duymuyoruz. Şimdilik tek sorunumuz hizmet puanı. Çok düşük hizmet puanı alıyoruz. Bu mağduriyetimiz giderilse daha verimli oluruz. En azından verdiğimiz emeğin karşılığını alacağımızı bilmek, bizi daha çok motive eder" dedi. Aydın'dan Çukurca'ya gelen sınıf öğretmeni Özden Apaydın da herkesin gönül rahatlığıyla ilçede görev yapabileceğini ifade etti. İlçede yaklaşık 2 yıldır sınıf öğretmeni olarak görev yaptığını belirten Apaydın, "İlçeye biraz zor geldim. Burası o kadar da kötü değil. Yaşam koşulları biraz zor ama insan alışıyor. Herkes burada görev yapabilir. Burada çok uzun yıllar kalan arkadaşlarımız var" diye konuştu. Çukurca'ya gelmekten mutlu olduğunu anlatan Karabüklü Makbule Hasip de ilçeyi ve insanlarını sevdiğini dile getirdi.

Herkes gelebilir
İlçede 7 yıldır görev yaptığını kaydeden Manavgatlı Aynur Suçiçeği ise 2005'te ilçenin Yukarı Akkaya köyüne atandığını bildirdi. Suçiçeği, "İlçede bulunmaktan dolayı memnunum. Yöre halkıyla ilişkilerimiz çok iyi. Sosyal hayat yok ancak akşamları dışarı çıkıp yürüyüş yapabiliyoruz. Arkadaşlarımız korkmadan ilçeye gelebilir" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silahlar susunca huzur buldular
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN