Silifkelilerin 'milli' umudu

Başbakan Erdoğan'ın "Milli içkimiz ayrandır" açıklaması, Silifke yoğurdu için umut oldu

Giriş Tarihi: 2.5.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Milli içkimiz ayrandır' açıklamasının ardından Mersin'in Silifke ilçesinin lezzetiyle türkülere konu olan yoğurduna da yatırımcı bulma umudu arttı. "Silifke'nin yoğurdu ah seni kimler doğurdu?" dizeleriyle 7'den 70'e herkesin hafızalarına kazınan türküde adı geçen Silifke yoğurdunun seri üretimle piyasaya sunulması için yatırımcılar bekleniyor.

TOROSLAR'IN BÜYÜSÜ

Silifke Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel, göçebe hayat süren Yörük kızlarının, zengin bitki örtüsüne sahip Toroslar'da otlattıkları keçilerden sağdıkları sütle yaptıkları yoğurdun, şöhretini meşhur türküyle kazandığını söyledi. Öngel, Silifke yoğurdunu diğerlerinden ayıran özelliğin, Toroslar'daki zengin bitki örtüsüyle beslenen hayvanlardan elde edilen sütle yapılması olduğunu ifade etti.

MARKA OLMALI
Başkan Öngel şunları söyledi: Dilden dile yayılan bir türküye adını vermesi nedeniyle bilinirlik gibi çok önemli bir avantaja sahip Silifke yoğurdu, üretime geçmesi halinde çok önemli bir marka olacak. Ancak piyasada ne yazık ki Silifke yoğurdu yeterince bulunmuyor. Başbakanımızın sözleri duygularımıza tercüman oldu. Bu gelişmenin ardından yatırımcıların Silifke yoğurduna ilgisinin artacağını düşünüyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silifkelilerin 'milli' umudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN