Ulaştırma Bakanı göçebe çadırında

Giriş Tarihi: 2.5.2013

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Şırnak-Cizre Havaalanı'nın ilk deneme uçunu yapıp yöre halkıyla bir araya geldi. Yıldırım, göçebe çadırında yorgunluk attı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım incelemelerde bulunmak üzere Şırnak'a geldi. Bakan Yıldırım, yakında hizmete girecek olan Şırnak-Ciz- re Havaalanı'na özel uçakla iniş yaptı. Havaalanının ardından yörede incelemelerini sürdüren Bakan Yıldırım, göçer ailelerin çadırında dinlendi, yol çalışmasında nöbet tutan askerlerle sohbet etti.

ASKERLE SOHBET ETTİ

Devlet Hava Meydanları İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Birdal, Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan ve Altyapı Yatırımlar Genel Müdürü Metin Tahan'ın eşlik ettiği Yıldırım, havalaanında yürütülen çalışmalar hakkında Vali Vahdettin Özkan'dan bilgi aldı. Yıldırım ve beraberindekiler daha sonra yapımı süren Şırnak- Cizre karayolundaki çalışmaları incelemek üzere hareket ettiler. Yol inşaatı üzerinde nöbet tutan askerleri görüp aracını durduran Bakan Yıldırım, bir süre askerlerle sohbet etti.

KIL ÇADIRDA ÇAY
Çevredeki alanlarda konaklayan göçebe ailelerle karşılaşan Bakan Yıldırım, buradaki kıl çadırda vatandaşlarla çay içip sohbet etti. Çocuklara çeşitli hediyeler veren Bakan Yıldırım, yeni doğan keçi yavrularını sevdi. Siirt'in Düdiran aşiretine mensup olduklarını belirten Mehmet Sait Genyüz ve Fatma Genyüz Bakan Yıldırım'a Kürtçe olarak "Hun be Xerhati, ser sera ser çava hati" (Hoş geldin, başım gözüm üstüne) dedi. Vatandaşlar, hükümetin başlattığı barış sürecine destek verdiklerini ve kan akmasını istemediklerini söyledi. Bunu üzerine Bakan Yıldırım yapılan yolların barış yolu olduğunu ifade ederek, "Biz de bunun için buradayız, bu yollar bizi birbirimize bağlıyor" dedi.

DENEME UÇUŞUNU YAPTIK

Bakanı Binali Yıldırım Şırnak-Cizre karayolundaki 800 metrelik tünelleri inceledi ve yetkililerden bilgi aldı. Yıldırım burada yaptığı açılamada, "Şırnak-Cizre Havaalanı bitme aşamasında, bugün biz ilk defa deneme uçuşu yaptık. Orda yapılacak işleri de yerinde görme fırsatı bulduk. İki yıl önce temeli atılmıştı, bir iki ay içinde inşallah Şırnak'ın da havaalanı olacak. Şırnak hem İstanbul'a hem Ankara'ya hem de dünyanın her yerine daha yakın olacak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulaştırma Bakanı göçebe çadırında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN