Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ahlatlı taşçılar sezonu açtı

Giriş Tarihi: 3.5.2013
Bitlis'in Ahlat ilçesinde çıkarılan ve günümüz mimarisi ile tarihi eserlerin onarımında kullanılan Ahlat taşı, ilçedeki taşçılar tarafından asırlardır geleneksel yöntemlerle çıkarılıyor. Yüzyıllardan bu yana bölgedeki yapıların mimarisinde kullanılan Ahlat taşı, yalıtım özelliği ve dış cephedeki estetik görünümüyle yörede inşa edilen binaları süslüyor.

GEÇİM KAYNAĞI

Ahlat Kaymakamı Osman Dölek, Ahlat taşıyla ev, cami, minare, çeşme, kemer, köprü gibi birçok tarihi eserin inşa edildiğini belirterek, son yıllarda resmi kurumların yapımında da bu taşın kullanıldığını söyledi. Ahlat taşının ilçe ekonomisine büyük katkı sunduğunu ve ilçede onlarca ailenin geçimini taş çıkararak sağladığını ifade eden Dölek, şöyle konuştu:

GÜN BOYU ÇALIŞIYORLAR
"İlçemizdeki taş işçileri, merkeze yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan ocaklardan, atadan öğrendikleri yöntemlerle balyoz ve çivi kullanarak toprak altındaki taşı çıkarıyor. İlçede taş çıkarılan birçok ocak bulunuyor. Her ocakta ayrı ayrı ter döken taşçılar, sabahın erken saatlerinden gün batımına kadar uğraş veriyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ahlatlı taşçılar sezonu açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN