Canavar değil çizgili sırtlan

Geçtiğimiz günlerde bir aracın çarptığı çizgili sırtlan yavrusu heyecan yarattı. Yetkililer, nesli tükenmekte olan hayvanın ailesini bulmak için çalışmaları hızlandırdı

Adıyaman'ın Kahta ilçesine bağlı Damlacık köyünde geçtiğimiz günlerde meydana gelen bir kaza, bir asırdır bölgede olduğu söylenen ancak bugüne kadar hiç rastlanmayan bir sırtlan cinsini ortaya çıkardı. Kazayı yapan sürücü ölümüne neden olduğu köpeğe benzeyen havyan yavrusunun görüntüsünden ürktü ve durumu yetkililere bildirdi.

HİÇ RASTLANMADI

Olay yerine gelen görevliler, kaza sonucu ölen hayvan yavrusunun dünyada nesli tükenmekte olduğu için koruma altına alınan çizgili sırtlan olduğunu belirledi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Adıyaman Şube Müdürü İsmail Kozan, bu sırtlan cinsinin Adıyaman bölgesinde yaklaşık 100 yıldır var olduğunun bilindiği ancak bugüne kadar hiç rastlanmadığını belirtti.

EFSANE ORTAYA ÇIKTI

Adıyaman bölgesinde genel olarak boz ve benekli sırtlanın varlığının bilindiğini söyleyen İsmail Kozan, "Çizgili sırtlan da var denilirdi ancak bugüne kadar hiç karşımıza çıkmamıştı. Bir kaza asırlık efsaneyi ortaya çıkardı. Özellikle çizgili sırtlan cinsi hayvanlar koruma altında olduğu için vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmalarını bekliyoruz" dedi.

Ender rastlanıyor
Türkiye'deki sırtlan popülâsyonunu belirlemek için canlı olarak bulunan hayvanlardan alınan kan ve doku örneğini Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan GEN laboratuarına gönderdiklerini ifade eden İsmail Kozan, "Bölgemizde sırtlanların sayısal olarak varlığını belirlemek için çalışmalar yürütüyoruz ancak bunu başarmak çok zor. Çünkü çok nadir olarak görülüyorlar" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Canavar değil çizgili sırtlan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN