Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep'teki raylı sistem 2012'de 12 milyon yolcu taşıdı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı hafif raylı sistem, hizmetteki 2'nci yılı olan 2012'de 12 milyon yolcu taşıdı

Giriş Tarihi: 5.5.2013
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, 2010 yılının Mart ayında hizmete başlayan Raylı Sistemin, Karataş 2'inci etabının devreye girmesi ile birlikte 2012 yılında 12 milyon yolcu taşıdığını söyledi. Gaziantep halkının ilgisinden memnun olduklarını belirten Başkan Güzelbey, "Gar Meydanı'ndan başlayan Burç Kavşağı'nda sona eren, depo alanı ile birlikte 15 kilometrelik raylı sistem, 6 kilometrelik Üniversite- Akkent arasındaki 2'nci etabın devreye girmesi ile birlikte toplamda 21 kilometreye ulaştı. Karataş bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın Büyükşehir Belediyemiz tarafından oluşturulan ring otobüs seferleri ile rahatlıkla ulaşabildikleri sistemi, üniversite öğrencileri yoğunlukla tercih ediyorlar" dedi. Karataş Akkent'ten başlayarak Gar'da sonlanan 19 durakta 11 vagonla hizmet veren Hafif Raylı Sistem'in Gaziantep halkından tam not almaya devam ettiğini, 3'üncü etap İbrahimli hattının yapımının vatandaşları heyecanlandırdığını, kent halkının bu hizmeti şehrin tüm noktalarında görmek istediklerini belirten Başkan Güzelbey, "Ulaşım tüm metropollerin büyük bir sorunu. Ulaşım Gaziantep'in de büyük bir sorunu, biz bu gerçeği yansıtmıyoruz. Ancak Gaziantep'in ulaşımda çok ciddi bir sorunu yok. Ama biz 5 yıl sonrasını, 10 yıl sonrasını, 20 yıl sonrasını da planlamak zorundayız. 15 kilometrelik raylı sistemi kent içi ulaşımda büyük bir rahatlama sağladı" diye konuştu.

EKONOMİK SEYAHAT
Raylı Sistem'in sabah 05.40'da işletmeye başlayarak gece 00.00'da son yolcularını aldığını belirten Başkan Güzelbey, "Elektronik Kart'ın hem otobüslerde hem de tramvayda kullanılması, çeşitli avantajlar sağlaması halkımız tarafından benimsenmiştir. Ayrıca vatandaşlarımız, toplu taşıma aracından inip diğer toplu taşıma aracına, otobüsten otobüse, otobüsten Hafif Raylı Sisteme, Hafif Raylı Sistem'den otobüse 1 saat içerisinde ikinci binişlerde yüzde 40 ücret ödeyerek daha ucuza seyahat etmektedirler" dedi. Hafif Raylı Sistem, Akkent ile Gar arasında toplam 21 kilometrelik hat üzerinde hizmet veriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'teki raylı sistem 2012'de 12 milyon yolcu taşıdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN