Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep'te seçim sürprizlerle geçiyor

Gaziantep'te yapılan oda seçimleri renkli ve sürpriz sonuçlara sahne oldu. En büyük sürpriz, Ticaret Odası'nda 22 yıllık başkan Mehmet Aslan'ın listesinin kaybetmesiydi

Giriş Tarihi: 7.5.2013
Gaziantep'li binlerce sanayici ve işadamı kendilerini temsil edecek isimleri seçmek için sandık başına gitti. Gaziantep tarihinde uzun bir aradan sonra ilk kez oda seçimlerinde büyük çekişme ve heyecan yaşanırken, GTO Başkanı Mehmet Aslan 22 yıl sonra, meclise giremeyerek başkanlık yarışını kaybetti. Adil Konukoğlu'nun tek liste ile yeniden seçildiği GSO'da ise Meclis Başkanı Abdulkadir Konukoğlu yeniden aday olmayarak veda etti. 3 bine yakın üyesi bulunan GSO'da 27 Meslek Komitesi'nin çoğunda tek liste ile seçime gidildi. GSO Meclis Başkanı Abdulkadir Konukoğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu 10 nolu meslek komitesinden oylarını kullandılar.

GSO'DA DEĞİŞİM

Seçimlerin sonucunda GSO üyeleri, 27 meslek grubunda 141 meslek komitesi üyesini ve 57 meclis üyesini seçti. GSO komite seçimlerinde 14'üncü ve 15'inci grupta ise eşitlik bozulmadı. 14'üncü grupta yarışan listeler 41'er oy, 15'inci grup listeleri de 64'er oy aldı. Bu sonuçlar üzerine GSO Başkanı Adil Konukoğlu devreye girerek firmaların anlaşmasını sağlamaya çalıştı. Yaklaşık 1 saat süren görüşmelerin ardından, liste sahibi firma yetkilileri anlaşarak mecliste dönüşümlü görev yapma kararı aldı. GSO Başkanı Adil Konukoğlu yeniden aday olmayan veya seçilmeyen üyelerine teşekkür ederek "Göreve gelen yeni arkadaşlarla birlikte Gaziantep'e hizmet etmeye devam edeceğiz" dedi.

AĞA GENÇLERE BIRAKTI

Emeklilik kararı alarak yeniden aday olmayan GSO Meclis Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, "Sanayi Odası kurulduğundan beri uğraştık ve bu seviyelere getirdik. Biz ayrılmıyoruz. Her ne kadar aday değilsek de yine gönlümüz, kalbimiz he zaman kendileriyle bir arada atacak" diye konuştu. Yaklaşık 13 bin kişinin oy kullandığı GTO'da ise 22 yıldır başkanlık koltuğunda oturan Mehmet Aslan grup seçimlerinde meclise giremedi. Mehmet Aslan'ın listesi 151 oy alırken rakipleri Tuncay Kara ve Mehmet Teymür 179 oy aldı. Oy sayımı sonrası sonuçları değerlendiren Aslan, "Önemli olan odamızın bekası. Seçilen arkadaşlara başarılar dilerim'' dedi.

EYÜP BARTIK FARK ATTI
Öte yandan geçen seçimlerde de Aslan'a karşı son anda rakip olan ancak kaybeden Eyüp Bartık bu kez rakiplerine fark attı. Mehmet Aslan'a karşı başkanlık için yarışan Eyüp Bartık lojistik grubunda ezici bir üstünlükle 83'e karşı 306 oyla kazanarak yarışın ilk adımında büyük başarı sağladı GSO ve GTO'da oyların sayılmasının ardından meslek komitesi ve meclis üyelikleri seçimine ilişkin geçici sonuçların listeleri ilan edildi. 9 Mayıs Perşembe günü, kesin listeler açıklanacak odalarda 10 Mayıs Cuma günü de Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri, Meclis Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) delegeleri seçilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep'te seçim sürprizlerle geçiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN