Çocukta böbrek taşı fark edilmeyebilir

Giriş Tarihi: 8.5.2013
Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Ürolojisi Bölümü'nden Prof. Dr. Abdurrahman Önen, çocuklarda üriner sistem taş hastalıkları hakkında uyarılarda bulundu. Prof. Dr. Önen, "Çocuklarda böbrek ve idrar yolu taşı hastalıklarının tanı ve tedavisi, yetişkinlere göre farklılıklar göstermektedir. Hastalığın erişkinlerde sıklıkla ortaya çıkan ağrılı ve kanlı idrar yapma gibi belirtileri, çocuklarda görülmeyebilir" dedi.

TAŞ CİNSİ İNCELENMELİ
Çocuklarda böbrek ve idrar kanalı taşlarında kanallarda darlık olasılığı olduğuna ifade eden Prof. Dr. Önen, sadece taşın kırılması veya çıkarılması yeterli olmayabileceğini ifade etti. Prof. Dr. Önen, "Bazı taşlar sürekli tekrarlama eğiliminde olduğundan taşın cinsi de mutlaka incelenmeli ve çocukta sürekli taş oluşumuna neden olabilecek hastalıklar araştırılarak gerekli önlemler alınmalıdır. Çocuk yaş grubunda üriner sistem taş hastalığı yetişkinlere göre farklılık gösterir. Üriner taş saptanan çocuklarda tıkanıklık ve enfeksiyon gibi akut problemlerin olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır" diye konuştu.

LAZERLE TEDAVİ
Erişkinlere uygulanan vücut dışı ses dalgaları ile taş kırma yöntemi artık çocuklardaki taş hastalıklarında da uygulanabildiğini kaydeden Prof. Dr. Önen, "Bu şekilde kırılamayan taşlara ise endoskopik yani ameliyat kesisine gerek olmayan yöntemle yerleştirilen ince aletlerle taş, lazerle parçalanarak çıkarılmaktadır. Üriner sistem taş hastalıkları bulunan çocukların ailesinde yaygın taş hastalığı varsa ve çocukta taş oluşumu tekrarlıyorsa, bu hastaların genetik açıdan mutlaka kontrol edilmesi gerekir" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukta böbrek taşı fark edilmeyebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN