Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şekip Karakaya birinciliği sevdi

Giriş Tarihi: 8.5.2013

Sampaş AŞ'yi 1981 yılında kuran Şekip Karakaya, 1 milyon 819 bin lira ile üst üste 3. kez Adana Gelir Vergisi Şampiyonu oldu

Mülkiye mezunu olduğu halde, kamu yöneticisi olmak yerine geleceği görerek, insanların bilgisayarı sadece filmlerde gördüğü 1981 yılında Sampaş Bilişim ve İletişim Sistemleri AŞ'yi kuran Şekip Karakaya, Adana vergi rekortmenliğinde hat-trick yaptı. Firmasını, sektöründe dünya devi haline getirmesine rağmen şirket merkezini memleketi Adana'dan taşımayan Karakaya, "Var olduğum sürece Adana'ya hizmet edeceğim. Hiçbir yere gitmem. Dünyanın dört bir yanında kazandığım paranın vergisini Adana'da ödemekten mutluyum, gururluyum" dedi.

REKORTMENLERİ AÇIKLADI

Vergi Dairesi Başkanı Serdar Aksoy, düzenlediği toplantıyla 2012'ye ilişkin beyannameleriyle Adana genelinde Gelir Vergisi rekortmeni olan ilk 100 ismi açıkladı. Aksoy'un verdiği bilgiye göre 1 milyon 819 bin 842 ile Sampaş Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, üst üste 3'üncü kez şampiyon oldu. 1 milyon 806 bin 154 lira ile Bülent Özler ikinci, 860 bin 870 lira ile Orhan Gizer ise üçüncü oldu. İlk 100 listesinde en büyük çoğunluğu, 23 kişiyle ortak oldukları şirketlerden temettü (kar) payı alanlar oluşturdu. Listede sektörel dağılımda daha sonra çiftçiler (18) ve kira geliri elde edenler (12) geldi.

SABANCI'DA ÇALIŞMIŞTI

2011 ve 2010 yıllarında da Adana birinciliğini kimseye kaptırmayan Şekip Karakaya, bu yılki başarısıyla hat-trick yaptı. Şekip Karakaya, "Mükiye'yi bitirip, Sabancı Holding'de geçen 1,5 yılın ardından Adana'da kendi ofisimi kurdum. Henüz elemanım yokken dahi, geleceğe dair kurumsallaşma çalışmalarından vazgeçmedim. Benim için çalışmak ve üretmek bir onurdur. Çalışmayan, üretmeyen kişi ve toplumların bağımlılıktan kurtulmaları mümkün değildir. Adana, potansiyeli müthiş olan bir şehir. Rekabetçi bir ortamda fırsatları işbirliğiyle değerlendirerek yürümek gerekiyor. Ben Adana'ya katkı koymaya devam edeceğim ama güçlerimizi de birleştirmeliyiz" diye konuştu.

HEP BURADA OLACAĞIZ

Vergi rekortmeni olmanın, doğup büyüdüğü topraklara katkı koymanın kendisine olağanüstü haz verdiğini ve mutlu olduğunu söyleyen Şekip Karakaya şöyle devam etti: SAMPAŞ olarak bizim işimiz kentleri akıllandırmak, bilgiyi çoğaltıp, hayatın her alanına sokmak. SAMPAŞ, yerel yönetimler sektöründe destek hizmetlerinin yanı sıra, yazılım geliştirmeyi de başlatan ilk firmadır. SAMPAŞ'ın merkezi hep Adana'da kalacak. Vergimiz de bizi oluşturan topraklara ve bu, topluma akacak. Harcadığım enerjinin, başardıklarımızın Adana'ya artı değer olarak dönmesinden beni daha çok mutlu edecek ne olabilir ki?"

ÖNEMLİ OLAN HAYAL ETMEK
Karakaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şehirler önemlidir ve gelecek şehirlerle olacaktır. Kentlerin her konuyla ilgili envanterinin çıkarılması ve ardından planlamayla doğru adımların atılması gerekiyor. Hayat, hayal etmekle alakalıdır. SAMPAŞ olarak 1 kişiyken 600'e yakın kişinin çalıştığı, 70 kişilik Ar-Ge bölümü bulunan bir kuruluş haline geldik. Yurt dışına uzandık. Sampaş, '21. Yüzyılın Akıllı Kentleri Platformu' üyeleriyle 'Akıllı Kent Otomasyon Sistemi'ni (AKOS) geliştirmiştir. Akıllı Kent Otomasyon Sistemi projesi, Türkiye'de 'Akıllı Kent' ismini bir marka yapmış ve belediyelerin paylaşan, katılan, denetleyen, çağdaş bir yapıya dönüştüğünün göstergesi olarak kabul edilmiştir."

ŞEKİP KARAKAYA KİMDİR?
1953 yılında Adana'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Adana'da yaptı. Daha 13 yaşında iken babasına ait açık hava sinemasını 10 yıl boyunca işletti. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisat - Maliye Bölümünden 1974 yılında mezun oldu. 1975-1976 yıllarında, İşletme İktisadi Enstitüsü'nde lisansüstü bir çalışma yaptı. Profesyonel meslek hayatına Sabancı Holding Bünyesindeki kuruluşlarda başladı. 1981 yılında, Sampaş Bilişim ve İletişim Sistemleri AŞ'yi kurdu. Henüz bilgisayarın "IBM" markası ile özdeşleştiği bir dönemde, Sampaş'ın Türkiye'de ilk defa donanım satışı dışında yazılım, eğitim, servis ve destek faaliyetleri ile müşteri memnuniyetini hedefleyen anahtar teslimi çözüm sağlayıcı firma olmasını sağladı. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile başlayan "Girişimcilik, Bilişim ve Yerelleşme" kavramını doğru algılayarak, Sampaş'ın diğer tüm sektörlerdeki işlerini iptal ederek, sadece "Yerel Yönetimler" sektörüne odaklanacak şekilde yapılandırdı. 1984-1994 yılları arasında, Türkiye'deki tüm il ve ilçeleri bizzat dolaşarak, 1000'den fazla belediyede Türkiye Kentlerinin bilgisayarlarla donanmasını sağladı. 3 yıl Mülkiyeliler Birliği Adana Şubesi Başkanlığı ve yine 3 yıl süreyle Adana Güçbirliği Vakfı başkanlığını yürüttü. 2002 yılında tekrar profesyonel hayatına dönen Şekip Karakaya, Sampaş içerisinde başlattığı bir dönüşüm ile şu anda Avrupa'da da marka haline gelen, "Akıllı Kent Otomasyon Projesi"ni hayata geçirdi. AKOS Projesi ile yurt içinde ve dışında son 4 yıl içerisinde 35'in üstünde ödül kazandı. Halen Sampaş Bilişim ve İletişim Sistemleri AŞ Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Akıllı Kentler Platformunun Türkiye Başkanlığı görevini yürütmekte, Aydın Üniversitesi Marka Şehirler Akademisinde Şehirleşme konusunda ders vermektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şekip Karakaya birinciliği sevdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN