Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Böceklerin savaşı ormanı kurtaracak

Gaziantep'te Kızılçam ağaçlarına zarar veren çam kese böceğiyle mücadele için özel böcek üretildi

Giriş Tarihi: 9.5.2013
Gaziantep merkez Şehitkamil Belediyesi, Dülük Tabiat Parkı'ndaki ağaçların çam kese böceğinden korunması için Orman Bölge Müdürlüğü ile birlikte laboratuar kurup 'calosomo' böceği üretti. Böceklerin doğaya bırakıldığını ifade eden Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, çevreyi korumak için biyolojik mücadele verdiklerini ve kısa sürede iyi sonuçlar alacaklarını söyledi.

İŞ BİRLİĞİYLE YAPILDI
Şehitkamil Belediyesi, Kavaklık Rotary Kulübü ve Orman İşletme Müdürlüğü'nün iş birliğiyle Gaziantep ormanlarının yüzde 70'ini oluşturan kızılçam ağaçlarını zararlı böceklerden korumak için kurulan Biyolojik Mücadele Laboratuvarı tanıtıldı. Dülük Tabiat Parkı içerisine kurulan laboratuarın tanıtım toplantısına; Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mehmet Sabuncu ve Kavaklık Rotary Kulübü Başkanı Utku Mersinli katıldı.

ZARARI BÜYÜK
Çam kese böceğiyle mücadele için üretilen 'calosomo' böceğinin özelikleri ve mücadelenin anlatıldığı tanıtım toplantısında konuşan Fadıloğlu, böceğin birçok hayvan ve bitki türüne zarar verdiğini söyledi. Fadıloğlu, "Belediye olarak çevreye önem veriyoruz. Kimyasal mücadelenin zararlarından çevrenin etkilenmemesi için biyolojik mücadeleye başladık" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böceklerin savaşı ormanı kurtaracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN