Köy okullarında müzik ziyafeti

ÇDSO'nun Yüreğir'e bağlı Kadıköy İlkokulu'nda verdiği klasik müzik konserinde, tarım işçilerinin çocukları müzik enstrümanlarını ilk kez gördüler

Giriş Tarihi: 9.5.2013
Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), Yüreğir ilçesine bağlı Kadıköy mahallesinde tarım işçilerinin çocukları ve öğrenciler için okul bahçesinde konser verdi. Hayatlarında ilk defa müzik enstrümanları gören çocuklar konseri hem şaşkınlık hem de hayranlıkla izledi. ÇDSO Müdürü Okan Urşan, okullarda tanıtımı çok fazla yapılamayan enstrümanları uygulamalı olarak çocuklara tanıtıp, klasik müziğin keyfini onlara da yaşatmak istediklerini söyledi.

EŞLİK ETTİLER
ÇDSO sanatçılarının her yıl sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde gerçekleştirdiği konser, bu yıl Kadıköy İlkokulu bahçesinde gerçekleşti. Konseri, Solaklı Atatürk İlkokulu ve Yunusoğlu Suat Güçlü Ortaokulu öğrencileri de izledi. Çoğunluğu tarım işçilerinin çocuklarından oluşan öğrenciler için çalan ÇDSO, Çanakkale Türküsü, Güzel Aşık Cevrimizi, Gülhinal, Ah Bir Ateş Ver gibi eserleri seslendirdi. Konserin finalinde çalınan 10. Yıl Marşı'na çocuklar da eşlik etti.

KLASİK MÜZİKLE TANIŞMA

Yaklaşık 1 saat süren konserin ardından fagot sanatçısı ve ÇDSO Yönetim Kurulu Üyesi Eray İnal müzik enstrümanlarını ve işlevlerini anlattı. Öğrenciler, ilk kez dokunma fırsatı buldukları müzik aletlerini hayranlıkla inceledi. ÇDSO Müdürü Okan Urşan, klasik müziği salon dışına taşıyarak geniş kitlelere ulaşmaya hedeflediklerini belirterek, "Çocuklukta başlayan klasik müzik sevgisi ilerleyen yıllarda aramıza yeni yetenekler katacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köy okullarında müzik ziyafeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN