Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıcaklar başladı Kızkalesi doldu

Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı turistik Kızkalesi beldesi, havaların ısınmasıyla tatilcileri ağırlıyor

Giriş Tarihi: 9.5.2013
Turizmin gözde merkezlerinden, Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Kızkalesi beldesinde hava sıcaklığının 31 dereceye, deniz suyu sıcaklığının ise 20 dereceye ulaşması, yerli ve yabancı turist akınını başlattı. Tatilciler bir taraftan denizin, güneşin ve kumun tadını çıkarırken diğer taraftan da deniz bisikletine binerek serinlemeye çalışıyorlar. Kimi aileler serinlemek adına denizin içinde sohbet ederken, kimileri de top oynayıp tatilin keyfini sürüyor.

YENİ SEZONDAN UMUTLUYUZ

Kızkalesi Turizm ve Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Kale, "Baharı yaşamadan yaz geldi. Nisan ayı biraz yağışlı ve sert geçti. Mayıs ayının başından itibaren havalar birden ısındı ve turizm sezonu birden başladı diyebiliriz. Yeni sezonun bölgemiz turizmi için çok iyi olacağını düşünüyorum. 2013 Akdeniz Oyunları'nın da tüm bölgeye büyük bir hareket getireceğine inanıyorum. Akdeniz Oyunları kapsamında Mersin bölgesine 20 bin kişinin geleceği belirtiliyor. Kamuya ait misafirhaneler de dahil birçok belgeli tesisin dolu olacağına işarettir bu. Biz bu açıdan umutluyuz" dedi.

RAMAZAN KÖTÜ ETKİLEMEZ

Akdeniz Oyunları kapsamında bazı otellerin 12 ve 17 günlük Haziran ayı sözleşmelerini yaptığını belirten Mustafa Kale şöyle konuştu: "Akdeniz Oyunları olmasa da biz işletmeciler rutin çalışmalarımızı yaptık. Ramazan ayı her yıl 10 gün kaymakta ve bölgenin en yüksek sezonuna denk geliyor. Bu durum 4 yıl daha yüksek sezonla devam edecek. Ramazan ayı bizi çok etkilemiyor çünkü bizim yurt dışında çalışan gurbetçilerimizin izin dönemleri haziran ve temmuz aylarında. Bu nedenle bizim sezonumuzun en yüksek olduğu dönemlerde gurbetçilerimiz bizim imdadımıza yetişiyor. Ben umut içindeyim ve iyi olacağı kanaatindeyim."

BEKLENTİ DÜŞÜK
2013 Akdeniz Oyunları'ndan bölge turizmi olarak çok şey beklediklerini ancak Kızkalesi'nde plaj voleybolunun dışında hiçbir etkinliğe yer verilmemesinden endişe etmeye başladıklarını belirten Kale şöyle konuştu: Komitenin çalışmalarını pek bilemiyoruz ancak, su sporları müsabakalarının da Kızkalesi'nde yapılmasını beklerdik. Adana lobisinin baskısıyla Seyhan Baraj Gölüne kaydırıldı. Halbuki Akdeniz Oyunları'nın Mersin'e getirilmesi konusunda yapılan mücadelede kendi ilimizde yapılacak deniliyordu, Adana'ya kaydırıldı. Kızkalesi sadece plaj voleybolu ile yetinmek zorunda kaldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıcaklar başladı Kızkalesi doldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN