Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En büyük tünelde ışığa çok az kaldı

Dünyanın önde gelen, Türkiye'nin ise en büyük su iletim tüneli olması planlanan 17 kilometrelik Suruç Tüneli'ndeki çalışmalarda sona gelindi

Giriş Tarihi: 11.5.2013
Türkiye'nin en büyük su iletim tüneli olması planlanan 17 kilometrelik Suruç Tüneli'ndeki kazı çalışmalarında 14 bin 508'inci metreye ulaşıldı. Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi'nin en önemli ayağını oluşturan ve tamamlandığında yaklaşık 95 bin hektar alanı sulayacak tüneldeki çalışmalar, 8 ayrı şantiyede 2 yılı aşkın süredir devam ediyor. Sonbaharda tamamlanması planlanan tünelle, Atatürk Barajı'ndan Suruç Ovası'na saniyede 90 ton su akıtılacak.

HEDEF 29 EKİM

DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz, tüneldeki çalışmaların hızla ilerlediğini söyledi. Tünelden 29 Ekim'de su akıtılmasının hedeflendiğini belirten Gündüz, "Şu anda 14 bin 508 metrenin kazı ve betonlama çalışmalarını tamamlamış bulunuyoruz. Çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor. Olağanüstü bir durum olmazsa, 29 Ekim'de hedefimizi gerçekleştireceğiz" dedi.

BEREKET VE İSTİHDAM
Suruç Ovası'nda kuru tarım yapıldığını ve dekar başına verimin çok düşük olduğunu belirten Gündüz, sulu tarıma geçilmesiyle yaklaşık 8 bin çiftçinin ekonomik değeri daha yüksek ürünler üretebileceğine dikkati çekti. Gündüz, "Mercimek ve buğdayın yerine ekonomik değeri daha fazla olan pamuk, ikinci ürün olarak da mısır üretimi yapılabilir. Dekar başına olan net gelir 500 TL civarında olacaktır ki; bu da ovada bir bereket ve istihdam sağlayacaktır" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En büyük tünelde ışığa çok az kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN