Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çukurova'nın yol haritası tartışıldı

TKB'nin Adana'daki toplantısında şehir plancısı Faruk Göksu, Çukurova'nın kültür öncelikli yol haritasının sunumunu yaptı, konuyu tartışmaya açtı

Giriş Tarihi: 13.5.2013
Tarihi Kentler Birliği'nin (TKB) Adana buluşmasında "Gelişen Dünyada Çukurova Bölgesindeki Doğal ve Kültürel Varlıkların Önemi ve Kültürel Öncelikli Değerlendirme Yöntemleri" konulu oturum yapıldı. Hiltonsa Oteli'ndeki oturumda şehir plancısı Faruk Göksu, 'Çukurova Kültür Öncelikli Yol Haritası Sunumu'nu gerçekleştirdi.

YOL HARİTASI

Faruk Göksü, TKB olarak önce Mardin, Denizli, Bitlis, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ve Çorum kentlerinin yol haritalarının hazırlandığını hatırlatarak, "Daha sonra Trakya, Güney Ege, Göller Bölgesi, Kapadokya ve Gaziantep'te bölgesel yol haritaları için çalışmalara başladık. Yani 2012'de ölçeği yükselttik. TKB olarak kent ölçeğinden çıkarak, bölgesel yol haritaları hazırlamaya başladık. Bu yıl ise Çukurova vizyon planını gündeme aldık" dedi.

BEREKET KAVRAMI

Analitik, stratejik ve yönetim olarak 3 bakış ortaya koyduklarını bu başlıklar etrafında yol haritaları belirlediklerini kaydeden Göksu, "Bugün burada Çukurova vizyon planının ilk aşamasını tartışmak için toplandık. Çukurova diyerek Mut ile Hatay arasındaki 350 km'lik bir alandan bahsediyoruz. Bu bereket yelpazesi arasında bütünleşmeyi nasıl sağlarız, bunun üzerinde çalışıyoruz. Üç temel strateji var; su, yol ve verim, yani bereket" diye konuştu.

YERLEŞKE VAR
��EKÜL Vakfı Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, Adana'daki toplantıyı tarihsel bir toplantı olarak niteledi. Türkiye Cumhuriyeti'ndeki herkesin bugün burada kendi ülkesine nasıl bakması gerektiğini görmesini isteyen Sözen, "Burada ölçüt şudur; belde, büyükşehir yoktur, yerleşke vardır. Tarihi Kentler Birliği'nde de baş yoktur, beraberce katılan ortak aklın birleştiği bir kesit vardır" dedi.

ÇUKUROVA KURTULACAK
Prof. Dr. Metin Sözen, "Ben gençliğimde Seyhan'ın kenarında çimiyordum. Bugün aynı yerde oturup güzel şeyler düşünmeye başladık. Adana'dan dünya ölçeğinde çok adam çıkmıştır. Bu bize biraz olsun yansıyorsa Çukurova kurtulacaktır. Zihni bey başkanlığında bu toplantıyı düzenleyenleri kutluyorum" diye konuştu. Tarihi Kentler Birliği Başkanı Asım Güzelbey de "Zihni bey ve Çukurova'daki tüm belediye başkanları artık bu bayrağı daha yükseğe taşıyacaktır" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çukurova'nın yol haritası tartışıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN