Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyarbakır'da yazarlar Sezai Karakoç'u konuştu

TYB'nin 35'inci yılı etkinlikleri kapsamında Diyarbakır'da "Sezai Karakoç ile 80 Yıl" başlıklı panel gerçekleştirildi

Giriş Tarihi: 16.5.2013
Şair Sezai Karakoç'un şiirleri ve düşüncesi, Türkiye Yazarlar Birliği'nin (TYB) kuruluşunun 35'inci yılı etkinlikleri kapsamında Diyarbakır'da "Sezai Karakoç ile 80 Yıl" başlıklı bir panelde tartışıldı. Özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği programda Prof. Dr. İlhan Genç, Doç. Dr. Mehmet Emin Uludağ, M. Ali Abakay ve Mahmut Bıyıklı Karakoç konuştu.

BUGÜNKÜ HİKÂYE

Sezai Karakoç'un bazı eserlerini anlamak için belli bir birikime sahip olmak gerektiğini ifade eden Prof. Dr. İlhan Genç, Leyla ve Mecnun eseri üzerinde şu değerlendirmelerde bulundu: "Sezai Karakoç hem düşünce temelinde hem de sanat alanında olması gereken edebiyat geleneğinin dirilişi üzerinde yoğun çalışmaları olan müstesna bir şahsiyettir. O bu dirilişe özellikle Leyla ve Mecnun'u günümüz edebiyatına kazandırmakla önemli bir hamle yapmıştır. Bugün mimaride Süleymaniye'yi yeniden inşa etmek ne ise Fuzuli'nin Leyla ve Mecnun'u yeniden yazmak aynıdır."

BİRLEŞEREK BÜYÜME

TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı da şöyle konuştu: "Sezai Karakoç, Osmanlı'dan günümüze gelen İslâmî düşüncenin fikri silsilesi içinde öncü isimlerden biridir. Mehmet Akif'in günümüze düşen izdüşümüdür."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyarbakır'da yazarlar Sezai Karakoç'u konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN