Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mado'nun projesiyle orkide tarlaya alındı

Giriş Tarihi: 17.5.2013

Mado Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanbur'un üzerinde çalıştığı 15 yıllık proje ile, Maraş dondurmasının vazgeçilmezi orkide çiçeği tarlada üretilebilir hale geldi

Doğada yabani ortamda yetişen orkideyi tarlada üretmek için araştırma yapan Kahramanmaraşlı dondurma ustası işadamı MADO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kanbur'un 15 yıldır süren projesinde olumlu sonuç sonunda alındı. Kahramanmaraş dondurmasının keçi sütünden sonra en önemli unsurlarından biri olan salebin kaynağı orkideler artık tarlada yetişebilecek. Geçmişte "şifa" olarak da tüketilen orkidenin kültüre alma çalışmalarında başarılı sonuçlar ortaya çıkması, bitkinin doğadaki varlığının korunmasına da katkı sağlayacak.

ÜNİVERSİTEYLE İŞ BİRLİĞİ
Mehmet Kanbur, orkidenin Maraş dondurmasının vazgeçilmezi olduğunu söyledi. Bitkinin kültür ortamına alınması için yaklaşık 15 yıldır çalıştığını anımsatan Kanbur, şöyle devam etti: "Bu konuyla ilgili firmamda Ar-Ge birimi oluşturdum. Diğer yandan üniversitelerle iş birliği yapıyorum. Özellikle Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğündeki hocalarımızla birlikte hareket ediyoruz. Buradaki gayemiz doğadaki endemik bitkileri yok etmek değil, bunları ekonomiye kazandırmak. Daha önce bir yumrudan bir tane alıyorduk. Bu çok ekonomik değildi. Şu anda bir taneden 4-5 yumru alıyoruz. Ayrıca her yumru da diğer yumrunun 5 katı ağırlığında." Kanbur, yaptıkları çalışmaların karşılığını almaya başladıklarını belirterek, artık orkideyi sadece dondurma ve içecek sektöründe kullanılmayı değil bir konsept haline getirerek ülke ekonomisine katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi. Yabani orkideleri bir nevi evcilleştirdiklerini vurgulayan Kanbur, şöyle konuştu: "Düne kadar 'Bu işin kültürü olmaz' deniyordu ama çalışınca oluyormuş. Bu başarıda takım arkadaşlarımızın da emeği var. İki kez orkide çalıştayı yaptık. Birincisini Kahramanmaraş'ta ikincisini ise İzmir'de düzenledik. Daha önce kültüre alınmamıştı. O yüzden çevreciler 'dondurma uğruna doğayı yok ediyorsunuz' diyordu. Bu bizi hakikaten zorladı. Neticede de karşılığını aldık. Hem çevrecileri mutlu ettik hem de kendimiz mutlu olduk."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mado'nun projesiyle orkide tarlaya alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN