Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yağmur çileği vurdu hasat hedefi çöktü

Silifke'de etkili olan yağmur, yörenin ünlü ürünü çilekte ağır hasara yol açtı. 80 bin ton hasat hayali suya düştü

Giriş Tarihi: 18.5.2013
Türkiye'nin önemli çilek üretim merkezlerinden, Mersin'in Silifke ilçesinde etkili olan yağışlı hava, çilek üreticilerini sıkıntıya soktu. Silifke Ziraat Odası Başkanı Mahire Can, tarlada çilek toplayan işçilerle görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, bu yıl 20 bin dönüm araziden 80 bin ton civarında çilek hasadının beklendiğini ancak yağışla bunun imkansız olduğunu kaydetti.

İHRACAT HEDEFİ 20 BİN TONDU
Üretimi yapılan çileğin sezon başından itibaren 20 bin tonunun Rusya başta olmak üzere Ukrayna, Romanya, Litvanya, Polonya ve Moldova'ya ihraç edilmesini ve 300 milyon lira girdi sağlanmasını, kalanının ise iç piyasada tüketilmesini hedeflediklerini anlatan Can, ancak son günlerde etkili olan yağışlı havanın üreticiyi üzdüğünü söyledi. Yağan yağmur nedeniyle ürünün kalitesiyle birlikte fiyatların düştüğüne değinen Can, "Bu yıl da, geçen yıl gibi 20 bin ton ihracat hedefliyorduk. Ama şu an beklentimizin ne olacağını bilemiyoruz. Karamsar olmak istemiyoruz ama yaklaşık 10 gün boyunca ihracat yapmamız mümkün değil gibi görünüyor" dedi.

"UMUTLANMIŞTIK"
İlçedeki bazı üreticilerin örtü altında 100 dönümlük arazide topraksız tarımla çilek üretimi yaptığını belirten Can, "Normalde ekilen çilekte bir dönümden 4 ton civarında ürün alınırken, bu sistemle bir dönümden 10 ton civarında ürün hasat edilebiliyor. Bu sayede gelecek yıla dönük olarak ihracattaki rekabetimizi artırabileceğimize umutlanıyorduk. Ama yaşanan yağış hesaplarımızı değiştirdi. Tek temennimiz 20 bin tonluk ihracat hedefine ulaşmak. Bu hedefi de topraksız üretim sayesinde tutturmayı umut ediyor'' şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yağmur çileği vurdu hasat hedefi çöktü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN