Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gençlerle hedefe koşuyoruz

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin 2023 yılı hedefinde gençlere büyük görev düştüğünü belirtti

Giriş Tarihi: 19.5.2013
Mersin'in tüm dünyaya Türkiye'nin birçok sektöründe üretiminde, ihracatında, yatırımında, çok daha uluslararası mesajlar vermeye devam edeceğini belirten Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan "Çünkü bizim önemli hedeflerimiz var. Önümüzde tarihi bir dönüm noktasını kedimize hedef seçtik. 2023'te, bugün dünyanın 17'ncisi yaptığımız ekonomimizi ilk 10'a sokmak istiyoruz. Bunu yapacak güce, akla sahibiz. 2023 yılı bizim için sadece Türkiye'nin ekonomik hedeflerini gerçekleştireceğimiz bir yıl değil, Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümü. Mustafa Kemal'e en güzel hediyeyi vereceğimiz tarihtir 2023" dedi.

HIZLA BÜYÜDÜK

Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesine götürmek adına çalıştıklarını ve ihracatı 4 kat, ekonomiyi ise 3 kattan fazla büyüttüklerini ifade eden Bakan Çağlayan "Kişi başına geliri 10 bin 504 dolar seviyesine getirdik. İşsizlik konusunda Türkiye, Avrupa'ya önemli mesajlar erdik. Bunları siyasi istikrar ile yaptık. Hükümet olarak özel sektör için buldozer vazifesi gördük. Asıl bu işi gerçekleştiren ise Türk özel sektörüdür" diye konuştu.

BİRLİKTE YAPACAĞIZ

Milleti, özel sektörü, STK'ları, bürokratı, emekçisi, işçisi, köylüsü, çiftçisi ile bu hedefleri gerçekleştireceklerini söyleyen Bakan Çağlayan, "Türkiye için iddialı hedeflerimiz var. 2023'te 500 milyar dolar ihracat yapmak, 150 milyar dolar hizmet ihracatı, toplam gayri safi milli hasılamızın 2 trilyon doları geçmesini, kişi başına 25 bin dolar milli gelir olsun istiyoruz. Evellallah bunları bal gibi gerçekleştiririz. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır. Türkiye bunu yapar. Evelallah istersek yapabileceğimizi gösterdik" şeklinde konuştu.

RAKİPLERİMİZ UYUYOR

Türkiye'nin rakiplerinin birçoğunun uyuduğunu, yoğun oksijen çadırında olduğunu dile getiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan şunları kaydetti: "Ama Türkiye krizden fırsat elde etmiş bir ülke olarak geçen yıl yüzde 2.2 ile Avrupa'nın en çok büyüyen ülkesi oldu. Bazı kurumlar el frenini çekmemiş olsaydı, balata sıyırmasaydı biz geçen yıl yüzde 2 ile değil 4 ile büyürdük. Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmasının temelinde ise gençliği yer almaktadır. Gençler önümüzdeki yıllarda, şu anda öğrenmeye başladıkları iş hayatını çok daha üst seviyeye taşıyarak ülkemizi hedefe ulaştıracaklardır. Bizler onların bu çalışma azmine sahip olduklarını biliyoruz. Azim ve büyüklerinden edinecekleri tecrübe ile Türkiye Cumhuriyeti 2023 yılında belirlediği hedefleri yerine getirmiş olacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençlerle hedefe koşuyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN