Mersin-Tarsus OSB gelişiyor

Giriş Tarihi: 19.5.2013
2013 yılında, bir önceki yıl 600 milyon lira olan ihracatın 1 milyar liraya çıkarılmasının hedeflendiği Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'nde, Mersin Limanı'na olan yakınlık ve yeni kurulan tesislerle birlikte kısa sürede istenenin elde edilmesi bekleniyor.

YÜZDE 100 DOLULUK

Bakanlar Kurulu kararı 1976 yılında alınan ancak 1993 yılında faaliyete geçebilen Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) Çukurova'nın can damarı olmaya devam ediyor. Mersin-Tarsus OSB'deki bu hareketlilik üzerine talep artmış ilk önce 380 hektar olan faaliyet alanı 2011 yılında gelişme alanının da devreye girmesi ile 658 hektara ulaştı. Genişleme alanıyla birlikte yüzde 100 doluluğa ulaşan Mersin Tarsus OSB, 300 hektar olarak tasarlanan 3. bölge çalışmaları gerekçeli raporu Bakanlığa gönderilmiş kurum görüşleri toparlanmış yer seçimi için heyet bekleniyor.

AVANTAJI ÇOK

Başta Avrupa pazarları olmak üzere yaşanan ekonomik daralmadan MTOSB'de faaliyet gösteren firmaların da olumsuz etkilendiğini söyleyen MTOSB Başkanı Sabri Tekli şöyle konuştu: Arap baharının yarattığı karışıklık nedeniyle başta Suriye olmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerinde de ihracat rakamları beklentilerin altında kalmaya devam etmekte. MTOSB'ye yoğun olan talebin en büyük nedenleri arasında gösterilen limana yakın olması, bölgenin 4. Bölge teşvik kapsamında olması, bürokrasinin azlığı, dışarıya göre daha uygun koşullarda elektrik ve doğalgaz temini, son teknoloji ve koşullarda oluşturulmuş altyapı ve Mersinin stratejik konumu gibi avantajlarının yanında iş gücü ve nitelikli işçi bulma imkanı gibi avantajları da mevcut.

YABANCILAR DA VAR
OSB'de Frito Lay, Mey Alkollü İçecekler, Saif Enerji olmak üzere 3 yabancı sermayeli şirketin de yer aldığı gıda, plastik ve ambalaj, orman ve orman ürünleri, kimya, yapı malzemeleri, cam, demirçelik, makine, kâğıt, kozmetik ve otomotiv yan sanayi gibi 14 sektörel alanda faaliyet gösteriliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin-Tarsus OSB gelişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN