Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MEÜ her gün büyüyor

Giriş Tarihi: 19.5.2013
Mersin Üniversitesi (MEÜ) her alanda kalitesini arttırmaya devam ediyor. 1992 yılında faaliyete geçen üniversite 20 yıl içinde eğitim-öğretim ve sosyal-kültürel alanlarda alt yapı gereksinimlerini tamamlayarak, kendisini geleceğe taşıyacak birçok çalışmaya imza attı. MEÜ'nün kurulduğu 1992 yılından bu yana her geçen gün 'Daha da ileriye' şiarı ile hareket ettiğini söyleyen MEÜ Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın, "Üniversitemiz fakülte sayısını 14'e, yüksekokul sayısını 8'e, meslek yüksekokulu sayısını 12'ye, enstitü sayısını 5'e, araştırma merkezi sayısını ise 20'ye çıkardı. 30 bine yakın öğrencisi ve 2 bini aşkın öğretim elemanıyla Mersin'le bütünleşti" dedi.

KALİTE BELGESİ ALINDI
Üniversitenin eğitim, öğretim, araştırma ve uygulamada toplam kaliteyi hedeflediğini bildiren Aydın, "Üniversitemiz hem akademik hem idari birimlerinde 'TS EN ISO 9001: 2008' Kalite Yönetim Sistemi Belgesi alarak, Türkiye'de bu belgeye sahip ilk üniversitelerden biri oldu. İki yıldır sürdürdüğü Bologna Süreci çalışmaları sonunda ECTS ve DS etiketlerini almaya hak kazanan MEÜ Mühendislik Fakültesi ve Tıp Fakültesi ile Kalibrasyon Laboratuvarları kendi alanlarıyla ilgili akreditasyon kuruluşlarınca akredite edildi" şeklinde bilgi verdi.

ÖĞRENCİLER DAHA ŞANSLI
Üniversitenin iki yıldır sürdürdüğü Bologna Süreci çalışmaları sonunda Avrupa Kredi Transfer Sistemi-AKTS (European Credit Transfer System-ECTS) Etiketi ve Diploma Eki-DE (Diploma Supplement-DS) Etiketi'ni almaya hak kazandığını bildiren Rektör Aydın, "2012 yılı için ECTS Etiketi alan 4, DS Etiketi alan 14 devlet üniversitesinden biri olma başarısını gösteren MEÜ, Türkiye'deki tüm üniversiteler arasında ECTS Etiketi alan 8 devlet üniversitesinden biri oldu. 2014 yılına kadar geçerliliği olan bu etiketler, öğrencilerin hareketliliğini kolaylaştıracak ve aldıkları eğitimin uluslararası alanda tanınmasını sağlayacak" diye konuştu. Mühendislik Fakültesi Çevre, Elektrik-Elektronik, Gıda, Jeoloji ve Makine Mühendisliği bölümlerinin, Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) tarafından akredite edildiğini de anımsatan Aydın, "Eğitim programı ve kalitesi Avrupa'daki eğitim programlarıyla eş değer hale getirilen Mühendislik Fakültesi, bu akreditasyon ile öğrencilerine eğitim hayatında ve mezun olduğunda çeşitli avantajlar sağlayacak" şeklinde konuştu.

TIP'TA YENİ GELİŞMELER

Tıp Fakültesi'nin Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Programı, Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu'nun (UTEAK) yaptığı değerlendirme sonucunda, ulusal standartları karşıladığının saptanarak akredite edildiği bilgisini veren Aydın, alınan akreditasyon belgesi ile Tıp Fakültesi'nin uluslararası düzeyde tanınması ve denkliğinin sağlanması hedefine yönelik önemli bir aşama kaydedildiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MEÜ her gün büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN