'Suyun her damlası sıkı denetim altında'

Giriş Tarihi: 19.5.2013

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü, içme suyunu son teknoloji "SCADA" sistemi ile her damlasına kadar kontrol edecek

Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından tesis edilen içme suyu altyapısını bilgisayarlarla kontrol altına tutacak sistem olan SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition- Uzaktan Veri Toplama ve Kontrol ) sisteminin inşaat işleri tamamlandı. Sözleşme gereği 2 ay süre ile deneme aşamasında olan sistem sürenin tamamlanmasının ardından hizmet vermeye başlayacak. Berdan İçme Suyu Arıtma Tesisi çıkış suyu dahil olmak üzere şehre içme suyu sağlayan hatların tümünün, bütün su alma noktalarının, isale hatlarının, depoların bu sistemle yönetilip kontrol edilmeye başlandığını belirten MESKİ Genel Müdürü M.Kamil Ülgen, "Bu sistemde su verme işlemi yapılırken hangi motorların aktif olduğunu ve suyumuzun PH, bulanıklık gibi değerlerini görebiliyoruz. Sahip olduğumuz depoların seviye değerlerini reel olarak tespit edebiliyoruz. Pompa motorlarının açma kapama işlemlerini yani suyun yönetimiyle ilgili her şeyi bu sistem ile yapabiliyoruz. Vatandaşa ulaştırdığımız suyu sadece miktar olarak değil kalite olarak da takip ediyoruz" dedi.

ÇAĞDAŞ SU İŞLETMECİLİĞİ
Mersin'in su güvenliğini etkin olarak yönetecek olan 'SCADA Kontrol Sistemi' sayesinde tüm noktaları anında görebileceklerini ve zamanında müdahale edebileceklerini belirten Ülgen, "Mersin'in içme suyu şebekesi sistemle birlikte sürekli izlenerek, oluşabilecek problemlere de çok hızlı bir şekilde müdahale edilerek, çağdaş bir su işletmeciliği anlayışını da hayata geçireceğiz" diye konuştu.

MALİYET DÜŞECEK

Sistemin kapasitesini arttırarak, daha kapsamlı çalışmalar gerçekleştirmek istediklerini belirten Ülgen, "Genişleyerek devam edecek sistemde, 4 ilçe, 60 mahalle ve sokaklarında detaylarına kadar takip sağlanacak ve suyun maliyeti çok daha uygun hale gelecek. Gereksiz eleman istihdamı ve araç kullanımı ortadan kaldırılmış olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Suyun her damlası sıkı denetim altında'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN