Toroslar'da engel yok

Giriş Tarihi: 19.5.2013

Avrupa'dan gelen yabancı öğrenciler engellilere yönelik çalışmalar nedeniyle Toroslar ilçesi Belediye Başkanı Hamit Tuna'ya, 'Engelsiz İstihdam Çalışması' ve 'En İyi Kurum' plaketi verdi

Türkiye Cumhuriyeti AB Gençlik ve Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen 'Eşit Yaşam, Eşit Katılım' projesi kapsamında engellilerin yaşam koşullarını incelemek ve bilgi almak üzere Türkiye ile birlikte 6 ülkeden 40 kişilik grup Mersin'e geldi. Proje kapsamında, Mersin genelindeki kamu kurum ve kuruluşların yanı sıra, özel kurumları ve sivil toplum teşkilatlarını ziyaret eden öğrenci heyeti, engelli vatandaşlara yönelik hazırladığı AB projeleri ve Toroslar Teknik Eğitim Kursları kapsamında yaptığı çalışmalar ile Mersin'deki belediyeler arasında örnek gösterilen Toroslar Belediyesi'ne Engelsiz İstihdam Çalışması ve En İyi Kurum plaketini layık gördü.

ENGELSİZ YAŞAM İÇİN

Mersin Marina'da gerçekleştirilen programda, Proje ile ilgili kapsamlı bilgiler veren Proje eğitmeni Hasan Uğur Can, engellilere yönelik çalışmalarda Belediye Başkanı Hamit Tuna'nın her zaman büyük desteğini gördüklerini ve ilçe belediyelerden en çok Toroslar Belediyesi'nin bu çalışmalara katkı sunduğunu belirtti. Plaketini Romanya'dan gelen yabancı konuklardan alan Başkan Hamit Tuna, kendilerini böyle anlamlı bir projede onurlandırdıkları için teşekkür ederek; "Engelli vatandaşlarımıza engelsiz bir yaşam için çalışıyoruz" dedi.

600 BEYAZ BASTON

Kentin engelli vatandaşlar için de yaşanabilir hale getirilmesi amacıyla hayata geçirdikleri çalışmalar hakkında bilgi veren Tuna, "Amacımız, engellilerimizin önündeki engelleri kaldırmak ve onların toplumsal hayata katılımlarını sağlamaktır. Bu kapsamda, görme ve ortopedik engellilerimize 800 tekerlekli sandalye, 600 beyaz baston dağıttık. Engellilerimizi sporla buluşturmak adına geçtiğimiz dönemde Fiziksel Engelliler Basketbol Takımını kurduk. Bu konuda iki AB projesine imza attık. Bunlardan birincisi Görme Engelliler Derneği Mersin Şubesi ile birlikte hayata geçirdiğimiz Görme Engellilerin Toplumla Entegrasyonu ve Engelsiz Yaşam Projesi'dir" diye konuştu.

MESLEK EĞİTİMİ

Projeyle görme engellileler bilgisayar, masörlük, santral operatörlüğü, rehberlik ve serbest hareket etme gibi 5 dalda eğitim verdiklerini kaydeden Hamit Tuna, "Bir diğer çalışmamız da Yunanistan'ın Drama Belediyeler Birliği ile ortaklaşa yürüttüğümüz Erişebilir Turizmin Geliştirilmesi Projesi. Bu proje ile de engelli insanlarımızın engelsiz bir şekilde seyahat edebilmeleri için gerekli zeminlerin oluşturulmasıyla ilgili çalışmalar yaptık. Ayrıca Toroslar Belediyesi Engelliler Akademisi'ni hayata geçirdik. Çağdaşkent Mahallesi'nde en kısa sürede tamamlamayı planlandığımız ve 60 kişinin faydalanabileceği şekilde tasarlanan bu merkez, engelli vatandaşlarımıza mesleki eğitimin yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif alanda da hizmet verecek" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Toroslar'da engel yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN