Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İTÜ'nün raporunu, rektörü yalanladı

Giriş Tarihi: 20.5.2013

'Pirinçte GDO var' yönünde rapor veren İstanbul Teknik Üniversitesi, kendi rektörü tarafından yalanlandı

Mersin'de güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonun ardından gündeme gelen GDO'lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) Pirinç ithalatı tartışmalarında, ürünlere 'GDO'ludur' raporu veren İstanbul Teknik Üniversitesi'nden (İTÜ) kendi raporuna yalanlama geldi. İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca imzası ile Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen yazıda, rektörlüğün söz konusu raporun hazırlanmasından haberdar olmadığı belirtilirken, raporda imzası bulunan Dr. Mustafa Kolukırık'ın ise rektörlüğün bilgisi olmadan, usule aykırı şekilde olarak MOBGAM (Moleküler Biyoloji Biyoteknoloji ve Genetik Araştırmalar Merkezi) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Alper Tunga Akarsubaşı tarafından şifahi olarak görevlendirildiği bildirildi.

İTÜ'NÜN HABERİ BİLE YOK
İTÜ Rektörü tarafından 'GİZLİ' ibareli olarak gönderilen yazıda, rektörlüğün ilgili sürece, Göze A.Ş. avukatı Murat Altındere'nin Mersin 3. Noteri aracılığı ile gönderilen yazı ile dahil olduğu belirtilerek adeta 'Bizim böyle bir soruşturmadan bile haberimiz yok' ifadeleri yer aldı. Yazıda, inceleme komisyonu tarafından yapılan analizleri bilimsel açıdan incelemekle görevlendirilen ve konu hakkında uzman olan İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzu Karabay Korkmaz'ın raporunda, Dr. Mustafa Kolukırık tarafından hazırlanan raporların hatalarla dolu olduğu ve bilimsel gerçeklerin çarpıtıldığının anlaşıldığını belirten Rektör Karaca, şifahi olarak deneylerin devam ettirilmemesi yönünde talimat vermesine rağmen MOBGAM Müdürü Akarsubaşı ile Dr. Kolukırık tarafından 3. kez düzenlenen raporda ise ilk iki raporun tam tersine analizi yapılan pirinçlerde GDO bulunmadığının tespit edildiğini bildirdi.

DÜRÜSTLÜĞÜN BEDELİ

Firma sahibi Bayram Fettahoğlu ise yaklaşık 30 senedir bu işi yaptığını belirterek "Biz şimdiye kadar hiçbir aftan yararlanmadık. Açsınlar sicilimizde en ufak bir leke var ise idamıma razıyım. Burada bize karşı bir haksızlık yapıldı ve birilerinin çıkıp 'Pardon' demesi gerekiyor. Dürüstlüğümüzün bedeli bu olmamalıydı. İlahi adalete güveniyoruz" dedi.

AKREDİTASYONU YOK
Göze A.Ş. avukatı Murat Altındere "İsimsiz ve imzasız bir ihbar üzerine başlatılan soruşturma üzerine İTÜ 04/04/2013 ve 22/04/2013 tarihlerinde iki ayrı rapor ile ürünlerimizde GDO olduğunu rapor ediyor. Biz bu sonuçlara itiraz ettik. Bir defa İTÜ'nün GDO analizi yapmaya akreditasyonu yok. Rektörlük durumdan ancak tarafımca gönderilen noter ihbarnamesi ile haberdar oldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İTÜ'nün raporunu, rektörü yalanladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN