Akdeniz ve Ege bitki zengini

Giriş Tarihi: 21.5.2013
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şengül Karaman, "Akdeniz ve Ege bölgeleri ekonomik değeri olan bitki çeşitleri açısından ciddi potansiyele sahip."Tıbbi bitkiler, beslenme, kozmetik, vücut bakımı, gibi alanlarda yer alırken, aromatik bitkiler ise güzel koku tütsü, dini törenler ve tat vermeleri için kullanılmaktadır" dedi.

YAYGINLAŞIYOR

Karaman, KSÜ Türkoğlu Meslek Yüksekokulu'nda (MYO) düzenlenen "Tıbbi Aromatik Bitkiler" konulu panelde yaptığı konuşmada, tıbbi amaçla kullanılan bitki sayısının 70 bin olduğunu belirtti. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 80'inin tedavi veya korunmak amacıyla "geleneksel tıp"tan yararlandığını ifade eden Karaman, daha çok Uzakdoğu ülkelerinde yaygın olan tıbbi bitkilerle tedavinin son yıllarda Batı toplumlarında da giderek yaygınlaştığını dile getirdi.

İLAÇ YAPILIYOR
Şifalı bitkilerin, baharattan bitki çaylarına, ilaçtan kozmetiğe kadar çok geniş bir yelpazede kullanıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Karaman, dünyada 60 milyar doların üzerinde bir pazardan söz edildiğini belirtti. Türkiye'de yayılış gösteren yaklaşık bin çeşit bitki türünün tıbbi amaçlı kullanıldığını bildiren Karaman, "Florasının üçte biri aromatik bitkilerden oluşan Türkiye'de 84 tıbbi ve aromatik bitkiden elde edilen 107 çeşit ilaç ham maddesi ile 419 ruhsatlı ilaç üretilmektedir. Doğadan toplanan veya ekimi yapılabilen yaklaşık 400 bitki çeşidimiz bulunmaktadır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz ve Ege bitki zengini
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN