Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mavi suların tarihi burada

Mersin Deniz Müzesi kapılarını ilk kez SABAH Güney'e açtı. Müzenin ziyaretçileri Türk denizcilik tarihini yakından öğreniyor

Giriş Tarihi: 1.6.2013
Açılışından bu yana binlerce ziyaretçiyi ağırlayan ve Türk denizcilik tarihi adına çok önemli bir misyonu yerine getiren Mersin Deniz Müzesi kapılarını ilk kez SABAH Güney'e araladı. Müzenin kuruluşuyla ilgi bilgi veren Deniz Binbaşı Tümral Cansoy, tarihi ve teknik gelişimi yansıtmak, sivil toplumla ve özellikle çocuklarla iletişim kurmak amacıyla Mersin Deniz Müzesi'nin 14 Temmuz 2011 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Türkiye'nin denizcilik alanındaki dördüncü müzesi olarak açıldığını söyledi.

DENİZCİLERİN VEFA BORCU

Binbaşı Cansoy, "Antik limanlara ev sahipliği yapan, birçok kültürü barındırıp Doğu Akdeniz deniz ticaretinde hassas bir öneme haiz olan Mersin, eşsiz doğası ve köklü geçmişi ile yeni kurulan Cumhuriyetin de göz bebeği olmuştur. Bu kapsamda, yıllardır bahriyemize müstesna destek sağlayan aziz Mersin halkına Deniz Kuvvetleri personelinin duyduğu vefa borcunun bir simgesi olarak Mersin'de bir müze açılması fikri 2008 yılında yeşermeye başlamıştır" dedi.

MÜZEDE YOK YOK

Müzeye gelen ziyaretçileri nelerin beklediği hususunda da bilgiler veren Cansoy, "Müzeye gelecek ziyaretçilerimiz, ��eşitli harp silah araç ve gereçlerini, Denizcilik Parkı'nı, kitap ve hediyelik eşya satış reyonunu, interaktif bilgi sunulan kioskları, yağlı boya tablolar ile ünlü denizcilerin büstlerini, denizcilik tarihinin farklı evrelerini yansıtan yağlıboya tabloları, gemi maketlerini, denizci kıyafetli mankenlerini, gemi baş-kıç modellerini, armaları, silahları görme fırsatı bulacaklar" diye konuştu.

SİLAH KOLEKSİYONU

Müzede ayrıca savunma silahları koleksiyonunun da bulunduğunu söyleyen Cansoy, "Savunma silahları koleksiyonunda 15'nci yüzyıldan 19'uncu yüzyıla kadar uzanan tarihsel süreç içinde önem arz eden koruyucu silahlar bulunmaktadır. Zırh gömlek, kolçak, dizçek, miğfer ve kalkan savunma silahlarını oluşturur. 1516 yılında Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferinden ganimet olarak getirdiği 'tombak zırh' Memlük Sultanı Kayıtbay'a aittir. Bu zırh koleksiyonumuzun en önemli parçalarından biridir" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mavi suların tarihi burada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN