Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'nın hedefi Kayseri olmamalı

Giriş Tarihi: 2.6.2013

Adana'nın 3 dönem vergi şampiyonu olan Şekip Karakaya, "Çok akıllı politika ve projelerle, kısa sürede dünyanın önemli şehirlerinden birisi oluruz. Adana; sanayi kültürü, tarım potansiyeli, eğitimli insan gücüyle bunu başarabilir" dedi

Sampaş Yönetim Kurulu Başkanı ve Akıllı Kentler Platformu Başkanı Şekip Karakaya, bir sohbet toplantısında Adana'nın doğru bir mekanizmayla, 6 ayda psikolojik olarak ayağa kalkabileceğini ve potansiyelini kullanabilecek aşamaya geleceğini söyledi. Karakaya, "Bu şehrin üzerini bir sis tabakası gibi kaplamış örtüyü, yarışmacı bir heyecanla, samimi işbirliğiyle, birlikte hareket edip kenetlenerek, 6 ayda yok edebiliriz. Bu psikolojik ağırlığın yok edilmesinin ardından doğru yapılanma ve icraatlarla Adana güç toplar, gelişir ve büyür" dedi.

DÜNYANIN EN VERİMLİ OVASI
İşi gereği dünyada ve Türkiye'de çok sayıda ülke ve şehre gitme, inceleme olanağı bulduğunu ifade eden Karaya şöyle konuştu: "Böylece Adana'nın elindeki değerleri, potansiyelini, geçmişini ve bugününü, diğer yerleşim birimleriyle sıkça kıyaslama şansı buldum. İnsanlar 'Konya gibi olacağız, Kayseri gibi olacağız' dediklerinde içim acıyor. İki şehrimiz de elbette önemli ama Adana başka. Dünyanın en verimli 4 ovasından biridir Çukurova. Üstelik Çukurova bunlar arasında dahi en verimli toprakları bünyesinde barındırır. Çok bilinmez ama; Çukurova bitki faunası bakımından dünyanın 2. büyük ovasıdır.

HER YERDE SU KAYNIYOR

Adana, 1 milyon 400 bin hektar ekilebilir tarım arazisine sahip bir şehir, Seyhan, Ceyhan, Berdan gibi debisi yüksek, bereketli toprakları sulayan 3 nehri var, 123 yıllık sanayi kültürüne sahip, yetiştirdiği sanatçılar dünyaca ünlü, stratejik olarak da çok önemli bir coğrafyanın metropol kenti. Çukurova Üniversitesi gibi 35-40 bin kişinin yaşadığı bir bilim yuvası mevcut, 2. üniversite açıldı, yenileri için hazırlıklar sürüyor. Bölgede gelecekte petrolden çok daha değerli hale gelecek su, Adana'nın her noktasından kaynıyor. Allah Adana'ya her türlü bereketi bahşetmiş. Adana'nın hedefi Konya, Kayseri olamaz. Adana'nın hedefi dünya ölçeğinde şehirler olur. Bütün potansiyel değerler ölçüldüğünde yapılacak akıllı çalışmalarla Adana, dünyanın ilk 15 şehri arasına girer.

ENVANTER BİR ŞEHİR İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR
Çok akıllı politikalarla Adana'nın kısa sürede dünyanın önemli şehirlerinden birisi olabileceğine yürekten inandığını aktaran Karakaya, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bunu başarmak kesinlikle mümkün. Yeter ki aklın ve bilimin yolundan gidip, güç birliği yapabilelim. Elbirliğiyle, doğru projelerle, Adana'yı öncelikle akıllı bir kent haline getirmek için ne yapılması gerektiğini bilerek çaba harcamamız gerek. Bunun için sürekli tekrarlıyorum şehir envanteri yapın diye. Ekonomik envanter, kültürel envanter, demografik envanter yapın. Şehrin hangi parkında kaç tane bankınız var bilin. Onları nasıl temizlemeniz gerekiyor, bakmanız gerekiyor bilin, engelli insanlara kadar bilin, fabrikalarınızı bilin, sanayi kapasitenizi bilin. Her şeyin bir resmini çıkarın. Şehirde aklı öne çıkaran bir yaklaşımla, kentin gelecekte ne yapması gerektiğine, 40-50 yıllık master ve daha kısa süreli uygulama planlarıyla, ulaşımdan afet sistemine kadar, ekonomik yapılanmadaki önceliklere, marka şehir değerlerine, demografik yapının daha sağlıklı bir yapıya dönüşmesine kadar planlama yapılmalı. Envanter olmadan bir şehri yönetemezsiniz artık. Yönetirsiniz, bugünkü Adana gibi olur. Bunu üzülerek söylüyorum"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'nın hedefi Kayseri olmamalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN