Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KMTSO'da ikinci kez Ar-Ge pazarı kuruldu

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO), ikinci kez Ar-Ge Proje Pazarı'nı ağırlıyor

Giriş Tarihi: 2.6.2013
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ile Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ve KALİDA işbirliği, TÜBİTAK finansal desteğiyle geçen yıl ilki düzenlenen Ar-Ge Proje Pazarı'nın ikincisi başladı. KMTSO'da düzenlenen Ar-Ge Proje Pazarı'nda mimarlık ve mühendislik fakültesi öğrencilerinin hazırladığı projeler iş dünyasına sunuluyor. Proje pazarına geçen yıl 38 proje katılırken, etkinlik bu yıl 45 projenin yarışına sahne oldu. Organizasyonda jüri tarafından seçilen 5 projeye ödül verilecek.

BİLGİNİN TİCARİLEŞMESİ

Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ve KSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Baş'ın katılımıyla gerçekleştirilen organizasyonun açılış bölümünde konuşan KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, "İşletmeler için bilgi ya da tekniğin hızlı şekilde üretime yansıması ve ticarileşmesi çok önemlidir. Bu itibarla batılı ülkelerde, özellikle sanayileşme konusunda mesafe almış ülkelerde, bilginin ticarileşmesi daha hızlı ve etkin şekilde gerçekleşmektedir. Bunun da altında yine ar-ge ve bununla birlikte kuvvetli üniversite-sanayi işbirliği yatmaktadır" dedi.

2023 vizyonu içinde
Kahramanmaraş'ın ekonomik olarak geldiği noktaya işaret eden Karaküçük, şöyle devam etti: "Kahramanmaraş bugün, Adana, Kayseri, Denizli, Mersin, Manisa, Eskişehir gibi illeri geride bırakarak sanayi enerji tüketiminde 11'inci sıraya yerleşmiştir. Ancak, Kahramanmaraş bundan daha iyisini yapabilmesi, bugün 5 milyar dolar olan özel sektör yatırımlarını 10 milyar dolara, 6 milyar lira olan sanayi cirosunu 15 milyara, ihracatını 5 milyar dolara çıkarılması, metal eşya, hazır giyim, ayakkabı, makine, tarım ürünleri sektörlerinin ihracatta daha çok pay alması, sanayinin sektör çeşitliliğinin artması, enerji, teknik tekstil, savunma yan sanayi, otomotiv yan sanayi gibi sektörlerde yatırımların yapılması, Kahramanmaraş'ın 2023 vizyonu kapsamında yer almaktadır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KMTSO'da ikinci kez Ar-Ge pazarı kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN