Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'da eylemin faturası ağır oldu

Taksim'deki olayları protesto etmek için Adana'da toplanan grup, güvenlik güçlerine taş atıp çevredeki işyerleri ve kamu mallarına büyük zarar verdi

Giriş Tarihi: 3.6.2013
Adana'da önceki gün Atatürk Parkı'nda toplanan yaklaşık bin kişilik grup, Taksim Gezi Parkı'ndaki eyleme destek verdi. Polisin dağılmaları yönündeki uyarısını dikkate almayan grup güvenlik güçlerine binaların tepesinden bile taş attı. Göstericiler, bazı işyerlerinin camlarını kırdı, ağaçları ateşe verdi ve kaldırım taşlarını söküp, trafik lambalarını kırdı. Olaylarda 23 polisin yaralandığını, 31 kişinin gözaltına alındığını belirten ve vatandaşlara sağduyu çağrısında bulunan Vali Hüseyin Avni Coş, "Hiç kimse maceraya kalkmasın. Anne ve babalar çocuklarına sahip çıksın. Tahriklere, provokasyonlara kapılmasın" dedi.

HER YERİ YIKTILAR

Atatürk Parkı'nda toplanan grup burada slogan atıp döviz taşıdıktan sonra yürüyüşe geçmek istedi. Polis grubun dağılmasını istedi. Yürüyüşü gerçekleştirme konusunda ısrar eden grup ile polis arasında gergin anlar yaşandı. Polisin uyarısını dikkate almayan grup güvenlik güçlerine önce taş attı. Polisin biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etmesi üzerine göstericiler, parke taşlarını söküp çevreye zarar vermeye başladı. İşyerlerinin de camlarını kıran grup bununla yetinmeyip, trafik lambaları, yön levhaları, telefon hatlarına zarar verdi.

'SUÇUMUZ NE?'
Savaş alanına dönen olaylarda 23 polis çeşitli yerlerinden yaralandı ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Olaylarda biber gazından etkilenen vatandaşlara ise ilk müdahale 112 görevlileri tarafından yapıldı. Göstericiler gecenin ilerleyen saatlerinde dağılırken, belediye ekipleri de cadde ve sokaklardaki taşları temizledi. Dün sabah işyerlerine giden esnaf kırılan camları taktırırken, "Bizim suçumuz ne? Zararımızı kim karşılayacak?" diyerek tepkilerini dile getirdi. Öte yandan Valilik tarafından zarar gören işyerlerinin fotoğrafları çektirilip hasar tespit çalışmaları yaptırıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'da eylemin faturası ağır oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN